• BIST 10391.89
 • Altın 2404.561
 • Dolar 32.4731
 • Euro 34.8755
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 21 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 19 °C
 • Zonguldak 21 °C
 • Karabük 21 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Verdiğim 74 TL’yi geri istiyorum

Sercan Engin

Bartınspor’un 3 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’da Bartın Belediyesi Cep Sineması’nda yapılması planlanan ancak yeterli çoğunluğun sağlanamadığı gerekçesiyle 10 Mayıs Perşembe gününe ertelenen Olağanüstü Genel Kurul Kongresinde başkanlık için eski Bartınspor Başkanı Mehmet Bulut ve eski futbolcu Enes Eser yarıştı.

193 üyeden 54’ünün katılım sağladığı kongrede Mehmet Bulut 6 oy alırken, Enes Eser de 47 oyla Bartınspor’un yeni başkanı seçildi.

 Yoğun katılımın olduğu kongrede eski Başkan Mehmet Bulut’un alacağı olan 429.528 TL tartışma konusu oldu.

Geçtiğimiz yıllarda görev alan eski başkan ve yöneticiler, Sayın Mehmet Bulut’a kulübü borçlandırdığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

Bartınspor’u borçlandırarak ipotek koymak isteyenler 50 kişinin gözünün içine baka baka tiyatro oynadı.

Açıklanan borçlar nedeniyle başkanlık için kimse liste sunmazken, üyelerin ve Bartınspor taraftarlarının talebi üzerine eski futbolcu Enes Eser listesini sunarak, göreve talip oldu.

Kongrede birçok yanlış yapıldığı gibi Sayın Mehmet Bulut’u alkışlayanlar bir anda Sayın Enes Eser tarafına geçti.

Bana göre Divan Başkanlığını eski yönetimden birisinin yapması etik değildi. Hiçbir listede yer almayan birisi divan başkanlığını yapmalıydı.

İkinci yanlış faaliyet ve denetleme raporlarının apar topar ibra edilmesi oldu. İbrada divan başkanının aceleciliği ön plana çıktı.

Kulübün borçlarını anlayıp dinlemeden ibra eden üyeler ibra sonrası itirazda bulundu. Oyların sayılmasını, üye olmayan kişilerin dahi el kaldırdığını belirterek, ibra edenlerin sayısı istendi. Fakat Divan Başkanı mahkeme yolunu gösterdi.

Yapılan kongrede yönetimin faaliyetlerini ibra etmek başlı başına yapılan yanlıştır. Bu kongrede Bartınspor’un geleceğine ipotek konulmasına müsaade edildi.

Bir de yapılan bir diğer yanlışta oy sandığının kapalı bölümde tutulması oldu. Oy sandığı 5-6 kişinin oy kullandığı sırada perde arkasında kapalı yerde tutuldu. İtirazlar üzerine dışarı insanların gözünün önüne konuldu. Bir seçim yapılıyor ama sandığı gören yok.

Faaliyet Raporu ve Denetleme Raporları aynı anda ibra edildi. Bunların ayrı ayrı ibra edilmesi gerekmez miydi?

Kongrede o kadar şey yaşandı ki bunlar fark edilmedi bile…

Çünkü sahnede Sayın Bulut’un yazdığı oyun oynanıyordu.

Eski Başkan Sayın Mehmet Bulut’un planları tuttu diyebiliriz. Kongrede umursamaz tavırlarıyla insanları çileden çıkartan Sayın Bulut,  Bartınspor sevdalısı olduğunu kulübü kendine borçlandırarak herkese gösterdi.

Bir de divan heyeti üyelere yönelik konuşma yapıp yapmayacağını sorduğunda ‘Konuşacak bir şey yok’ demesi de bazı şeylerin göstergesi. Kongrede resmen Bartınsporla dalga geçildi.

Nasıl konuşacak bir şey yok? Bu borcu kim veya kimler yaptı? Bu borcu yaparken Bartınspor’un geleceğini hiç mi düşünmediniz?

Kulübün kapanması durumunda bu insanların yüzüne nasıl bakacaksınız?

Açık şöyleyeyim ki şunu hazmedemedim. Bir takımın önüne bir engel koyup sonra başkan adayı olun demek insanların aklıyla da dalga geçmektir.

Bartınlıların gözünün içine baka baka kürsüden ‘Benim kulübü borçlandırmam ve parayı nasıl tahsil edeceğim sizi ilgilendirmez’ diyen Sayın Başkana ne denilebilir ki…

Kimi ilgilendirecek? Bartınspor üyelerini ilgilendirmeyecekse kimi ilgilendirecek? İnsanlarla dalga geçmeyi bırakın.

Kongrede çok güzel oyun oynayan Sayın Başkan eski yönetimiyle üyelerin karşısına neden gelmedi?

Her gün kamera karşısına çıkan yönetici büyüklerimiz kongrede yoklardı. 4-5 yönetici dışında neden kimse yoktu?

Sayın Bulut’un kongrede ısrarla alacağını istemesi üzerine başkanlık için liste veren olmadı.

Liste çıkmaması üzerine söz alan eski Bartınspor Başkanı Faruk Narin, Mehmet Bulut’un bu alacağını bağışlamasını istedi. Narin’in bu ricasına karşılık Mehmet Bulut; “Bakacağız. Takdir bizimdir. Ona sizin yorum getirmemeniz en doğrusu olur. Bu takdiri biz kullanırız. Alırız veya almayız. Bağış sözünü benden istemeyin. Benim adıma yorum yapmayın” diyerek kulüp üyelerinin tepkisini çekti. 

Başkan Narin’in alacaklarını nasıl tahsil edeceğini sorması üzerine Bulut; “Bu benim veya sizin derdiniz değil” yanıtı üzerine tartışmalar daha da büyüdü.

Tepki gösterdiler ama iş işten geçti.

Senaryo sanki önceden planlanmış gibiydi. Yapılan konuşmaların akabinde de herhangi bir liste veren olmayınca Divan Heyeti kongreye 10 dakika ara verdi.

Liste çıkmaması durumunda kayyuma gideceğini duyuran Divan Başkanı, ara vermek zorunda olduğunu ifade etti.

10 dakikalık aranın ardından listesi olup olmadığı yeniden soruldu.

Eski Bartınspor Başkanı Mehmet Bulut divana liste sunarak, aday oldu.

Ancak listede bulunan Hüseyin Taner Çetin, Aykut Oktay Ulu, Ferhan Kara ve Orhan Ölçek Mehmet Bulut’un listesinde yer almadıklarını belirterek, divan heyetine listeden çıkartılmaları talebinde bulundu.

Listeden çıkan 4 isim yerine yeni isimlerin yazılmasının ardından seçime geçileceği sırada üyelerin ve Bartınspor taraftarlarının talebi üzerine eski futbolcu Enes Eser listesini sunarak, göreve talip oldu.

Burada daha önceden başkan adaylıklarını açıklayan isimlerden de tek kelime çıkmadı. Sayın Bulut’un ‘5 kuruşları yok’ dediği kişi veya kişiler başkan adaylığına çıkma cesareti gösteremediler.

Allah aşkına çıkıp o kürsüye neden gereken cevabı vermediniz? O kürsüden bu kelimeleri söyleyenlere gereken cevabı vermeliydiler diye düşünüyorum.

Daha garibi adaylıklarını açıklayan isimlerden bir tanesi Sayın Enes Eser’in listesinde yer alırken, diğer başkan adayı da Sayın Mehmet Bulut’un listesinde yer alabileceğini açıkça ifade etti.

Yani başkan adayı olacaklarını açıklayarak kamuoyunu oyaladılar.

Kongrede yaşanılanlar özetle bu şekilde.

Ben şimdi sormak istiyorum.

Haftalar önce ben bunları yazdığımda, Bartınspor ile ilgili yanlışları dile getirdiğimde bana küfür eden Bartınspor taraftarları bugün Enes Eser’in yanında mı?

Peki şimdi ne olacak?

Tüzükte ki boşluğu kullanıp kulübü borçlandıranlar bu borcu üstlenecek mi?

Tüzüğün 23.maddesi kulüp ‘Dernek yönetim kurulunun uygun göreceği kadar borçlanma yapılabilir’ şeklinde.

Bu borçlanmaya imza atan yönetici büyüklerimiz Bartınspor’un geleceğini hiç düşünmediler mi?

Sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınlarda  “Kırşehirli yöneticiler veya siyasetçilerin yüzde ellisi kadar şampiyonluğu istemedik” deniliyor. Allah aşkına şampiyonluğu istemiyor denilen bu siyasetçiler kulübe ciddi maddi destekte bulundular.

Bartın halkı daha nasıl destek verebilir? Bu zamana kadar görülmemiş bir destek verildi.

Bir de bana göre uygun olmayan ortamlarda ve kıyafetlerle sosyal medyadan yapılan canlı yayınlardan bir tanesinde başkan adaylarının projesi olmadığını, adaylığını açıklayan kişilerin Bartınspor kimliğini taşıyamayacağını ve ‘Cebinde 5 kuruş olmayanlar’ ifadesiyle adayları küçük gördüğüne hep birlikte şahit olduk.

Bartınspor’un başkanlığı için olmazsa olmaz olan tek şey para mıdır?

Şampiyonluğun anahtarının para olmadığını gördük. Daha önceki sezonlarda da buna şahit olduk. Ancak aynı hatalarla devam ettik. Sadece parayı dikkate alarak Bartınspor’u yönetilebileceğine inanlar sonucu gördü.

Proje ile yola çıkılmadığından söz edilerek, gelecek olan yönetime tavsiyelerde bulunuluyor. Sayın Başkanın göreve geldiğinde projesi var mıydı?

Bu sezon Bartınspor’un elde ettiği tek başarı 500 bin TL olan borcudur.

Bartınspor yönetimi tarihe geçti. Bir ilki başardılar. Sayın Başkan tarihte Bartınspor’u şahıslara borçlandıran ilk başkan oldu.

Ben Sayın Başkanın emek vermediğini söylemiyorum. Sayın Başkan ve yönetici büyüklerimiz ciddi emek verdiler.

Ancak sonuç olarak çöpe giden paralardan başka ortada bir şey yok. Bu nedenle başarısızlıkla ilgili eleştirilere açık olunması gerekiyor.

Bir de Sayın Kulüp Başkanı her şeyini ortaya koyduğunu ifade ediyor.

Başkan Bartınspor’a 402 bin TL bağışta bulunacağını ve 500 bin TL alacağının olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Bartınspor’u seven yönetici büyüklerimiz Sayın Başkanın kulübü borçlandırmasına nasıl izin verdiler?

Bu parayı geri isterken şehri ve Bartınspor sevdalılarının hayallerini de düşünmek gerekiyor.

Bu yapılan sadece ve sadece bundan sonra görev alacak kişileri zora sokmaktan başka bir şey değildir.

Başkan ve yöneticiler paralarını istemekte haklı. Peki Bartınspor’a vatandaşların verdiği paralar ne olacak?

Önceki başkanların verdiği paralar ne olacak? Bartınspor’un geleceği için kendi geleceğini hiçe sayan Başkanlarımız oldu. Kendi işini gücünü feda edenler oldu. Bunların emekleri ne olacak?

Geçmişte görev yapan bu başkanlara kimler ne diyecek?

Daha da ileri gidersek 74 TL kampanyası başlatıldı. Bu kampanyaya destek olan herkesin paralarını iade edecek misiniz?

Biz okula giden öğrencinin cebindeki parayı aldık. Ortaokul ve liseye giden öğrenciler harçlıklarını Bartınspor’a bağışladılar. Allah aşkına bu çocuklara ne diyeceksiniz?

Vatandaşın verdiği bağış, yöneticinin verdiği borç.

Bartınspor’un önünü açmak için Sayın Başkanın alacağını Bartın halkı ve Bartınspor için bağışlaması gerektiğini düşünüyorum.

Bağışlamadığı takdirde de Bartınspor’un kapatılmasının dahi gündeme gelebileceği ortada.

***

AJANS BARTIN YENİ YAYIN YILINDA

Bartın’da 5 Mayıs 2013 Pazar günü yayın hayatına başlayan kurucusu olduğum Ajans Bartın Haber Sitemiz 5. yılına girdi.

Önemli haberlere imza atan Ajans Bartın(www.ajansbartin.com) başarılı bir yılı daha geride bırakıyor.

Mayıs 2013’de okuyucusuyla buluşan Ajans Bartın, izlediği yayın çizgisiyle, kendine has üslubu ve yaptığı haberlerle okuyucunun takdirini kazanmaya çalıştık.

“Haberi kuralına göre yazan site” sloganıyla kurulan Ajans Bartın Haber Sitesi, her fırsatta ilgi ve alakasını dile getiren okuyucularından aldıkları destekle bugüne geldiğimizi ifade edeyim.

Kuruluşundan bu yana ilin ve bölgenin sorunlarını gündeme getiren ve haberleriyle okura farklı bir habercilik anlayışı yaşatan sitemizi bugünlere getirmenin gururunu yaşıyorum.

Ajans Bartın Haber Sitesi 5 yıllık yayın hayatı boyunca doğru ve tarafsız bir şekilde Bartın'ın sorunlarını ortaya koyan ve bu sorunlara çözüm bulunması noktasında ısrarlı yayınlarını sürdüren bir politika izledi.

İlimizde meydana gelen ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi tarafsız ve ilkeli yayınımızla kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz.

Bartın’ımızın tanıtımına da önemli katkı sunmaktayız. Haber sitemiz başarılı yayınlarıyla Bartın halkının olduğu gibi ülkemizden ve dünyanın her yerinden hemşerilerimizin desteğini görmüştür. Destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum.

Ajans Bartın sitemiz Bartın yerel basınında farkını ortaya koydu diyebilirim.

Allah’a şükürler olsun ki Ajans Bartın denildiğinde insanların bize bakış açısı hep olumlu olmuş ve farkımızı bize göstermiştir.

5 yıllık süreçte önümüze birçok zorluk çıktı. Bu zorlukları başta ailem olmak üzere çok değerli okuyucularımızla birlikte aşmasını bildik.

Çizgimizi hiç değiştirmedik. Doğru ve tarafsızlık anlayışımızdan taviz vermeden, her türlü görüşe eşit bir şekilde yer vermeye çalıştık.

Hiçbir zaman kişisel çekişmelerde bulunmadık. Sadece ve sadece işimizi yaptık.

Basın camiasında her zaman birlik ve kardeşlik ortamının tahsis edilmesine katkı sağlamaya çalıştım.

Allah’a hamt olsun 5.yılı konuşuyor olmak gerçekten benim için anlatılamayacak mutluluk.

Bizlere destek olan herkesin katkısı var onlara teşekkür ediyorum.

Bu süreçte yanımda olan başta aileme, manevi desteklerini benden esirgemeyen samimi meslek büyüklerime, abone ve reklamlarla sitemizin ayakta kalmasını sağlayan esnaf ve siyasetçilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Allah sizlerle birlikte daha nice yıllara erişmeyi nasip etsin.

Tabii bu vesileyle kuruluş yıldönümümüz nedeniyle ziyaret eden, arayan, mesaj çeken ve çiçek gönderen tüm takipçilerimize ve sevenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535