• BIST 10895.25
 • Altın 2509.56
 • Dolar 32.1825
 • Euro 34.9739
 • Bartın 13 °C
 • Ankara 13 °C
 • Bolu 10 °C
 • Kastamonu 10 °C
 • Zonguldak 13 °C
 • Karabük 13 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Akın'ın İstifasının Ardından Yeni Başkan Belli Oldu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 2023 Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Bartın Milletvekili Adaylığı için 2009 yılından bu yana sürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından, Bartın Belediye Meclisi toplandı.
Akın'ın İstifasının Ardından Yeni Başkan Belli Oldu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 2023 Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Bartın Milletvekili Adaylığı için 2009 yılından bu yana sürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından, Bartın Belediye Meclisi tek gündem maddesiyle toplandı. Meclis Birinci Başkan Vekili Hüseyin Manav’ın başkanlık ettiği Meclis Toplantısında Belediye Kanunun 45. Maddesi gereğince Belediye Başkanı Seçimi gerçekleştirildi. Bartın Belediye Meclisi'nde, Milliyetçi Hareket Partisi grubundan Meclis Üyesi Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ve CHP grubundan ise Meclis Üyesi Mehmet Bahadır Karakaş başkanlığa aday gösterildi. Adalet ve Kalkınma Partisi grubundan herhangi bir aday gösterilmezken, grup kararı dışında söz alan Meclis Üyesi Burhan Enes Gizli Başkanlığa adaylığını duyurdu. Yasa gereği kapalı zarf usulüyle 4 turlu bir seçim olan oylamanın 2.turunda aldığı 17 oyla kanun gereği üçte iki çoğunluğu sağlayan Milliyetçi Hareket Partisi grubunun Adayı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu Bartın Belediye Başkanlığına seçildi.

“Belediye Başkanımızı Seçeceğiz”

Yoklama ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Meclis Birinci Başkan Vekili Hüseyin Manav gerçekleştirdi. Başkan Vekili Manav, konuşmasına Milletvekilli Adaylığı için görevinden istifa eden Cemal Akın’a teşekkür ederek başladı. Manav, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak genel seçimde milletvekili adaylığı için,  Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ın istifasıyla boşalan Belediye Başkanı seçimini gerçekleştirmek üzere, Bartın Valilik Makamının davetiyle toplanmış bulunuyoruz. Belediye Kanunu gereğince 10 gün içinde Belediye Meclisi Toplantıya çağrıldı. Biz de kalan süreyi tamamlayacak Belediye Meclis Üyelerimizle Belediye Başkanımızı seçeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi her zaman görev ve sorumluluğunun bilincinde olan Meclisimiz arasından seçilecek ve yaklaşık bir yıl süreyle hizmet bayrağını taşıyacak olan yeni Belediye Başkanın, siz değerli meclis üyesi arkadaşlarım ve tüm belediye çalışanlarıyla el ele, milletvekillerimizin de destek ve katkılarıyla çıtayı daima yükselteceğine inancım tamdır.  

“Hizmetleri İçin Cemal Akın’a Teşekkür Ediyoruz”

Bartın’a hizmetlerinden dolayı Sayın Cemal Akın’a şahsım ve Bartın Belediye Meclisi adına şükranlarımı sunuyorum. 14 yıl gibi bir süre Bartın’a hizmet etmiştir. Siyaset zor iş özellikle belediye başkanlığı hepsinden çok daha zordur. Birebir halkla berabersiniz, en küçük sorundan en büyük soruna kadar her işinde, her noksanından vatandaşın yanında olmak zorundasınız. Cemal Başkanımıza ve geçmiş tüm Belediye Başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yeni görev alacak arkadaşımıza da başarılar diliyoruz.

Seçim İle İlgili Bilgilendirme Yaptı

Belediye Başkanlığı seçimi ile kısa bilgi vermemin yararı olacaktır. Her hangi bir sebeple Belediye Başkanlığının boşalması halinde Belediye Kanununun 45. maddesi gereği Vali tarafından Belediye Meclisinin on gün içerisinde toplanması sağlanır. Meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onun da bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplanır ve ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki, üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı olur. Oyların eşitliği durumunda ise kur'a çekilir. Bu kısa bilgilendirmeden sonra seçimin ve seçilecek yeni Belediye Başkanımızın şimdiden Bartın için hayırlı olmasını diliyor, Belediye Başkan adaylarımızın isimlerini rica ediyorum.”

Adaylar Başkanlık İçin Yarıştı

Manav’ın konuşmasının ardından Parti grupları adaylarını duyurdu. Milliyetçi Hareket Partisi grubundan Meclis Üyesi Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ve CHP grubundan ise Meclis Üyesi Mehmet Bahadır Karakaş başkanlığa aday oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi grubundan herhangi bir aday gösterilmezken, grup kararı dışında söz alan Meclis Üyesi Burhan Enes Gizli Başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

1.Turda Üçte İki Çoğunluk Sağlanamadı

Adayların açıklanmasının ardından 1.tur seçimine geçildi. Kullanılan 25 oydan 13’ünü Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, 6’sını Mehmet Bahadır Karakaş ve 5’ini de Burhan Enes Gizli aldı. 1 oy da boş kullanıldı. Yapılan seçim sonucunda kanun gereği Meclis Üye sayısının üçte iki çoğunluğunun oyunu(17 oyu) herhangi bir aday alamadığı için seçim sonuçlanamadı. Bu sonucun ardından ikinci tur seçimine geçildi.

Seçim 2.Turda Sonuçlandı

İkinci turda da kullanılan 25 oydan 17’sini Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, 6’sını Mehmet Bahadır Karakaş ve 1’ini de Burhan Enes Gizli aldı. 1 oy da boş kullanıldı. Gerçekleştirilen seçim sonucuna göre kanun gereği Meclis Üye sayısının üçte iki çoğunluğunun oyunu alan Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın Belediye Başkanı seçildi.

“Her Görev Üzerimize Bir Emanettir”

Gerçekleştirilen seçimin ardından değerlendirmelerde bulunan Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu; “Bilindiği üzere Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın, 2009 yılından bu yana sürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevinden Milliyetçi Hareket Partisi Bartın Milletvekili Adaylığı için 16 Mart’ta istifa etmişti. Değerli Başkanımıza çıkmış olduğu bu yolda başarılar diliyorum. Bugüne kadar vermiş olduğu emek ve katkılar için teşekkür ediyorum. Allah yolunu açık etsin. Elinizde bir bayrak varsa sizden önce birileri o bayrağı taşıdığı için vardır. Bu bayrağı bizden önce taşıyan herkese teşekkür ediyorum. Hayatını kaybeden büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara da sağlık diliyorum. Tabii gelinen süreçte Sayın Cemal Akın’ın istifasının ardından Belediye Meclisimiz toplanarak Belediye Başkanı seçimi gerçekleştirdi. Yapılan oylama sonucunda Bartın Belediye Başkanlığı görevi şahsıma verildi. Her görev üzerimize bir emanettir. Vatandaşlarımızın emanetidir. Bu emanete sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Tüm Meclis Üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535