• BIST 9722.09
 • Altın 2428.571
 • Dolar 32.5199
 • Euro 34.8
 • Bartın 18 °C
 • Ankara 19 °C
 • Bolu 24 °C
 • Kastamonu 21 °C
 • Zonguldak 16 °C
 • Karabük 21 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Bakan Özlü, işadamlarıyla yemekte buluştu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü, TSO’nun düzenlediği yemekli toplantıda işadamlarıyla bir araya geldi.
Bakan Özlü, işadamlarıyla yemekte buluştu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık tarafından Amasra North Door Otel’de düzenlenen yemeğe katıldı. İşadamlarına yönelik konuşma gerçekleştiren Bakan Özlü; “Son zamanda Türkiye zorlu günler geçiriyor. Fakat bütün bu zorluklara rağmen ekonomimiz büyüyor. İki üç gün önce büyüme rakamları açıklandı. Türkiye 2016 yılında yüzde 2.9 oranında büyüdü. Türkiye büyüyor ve Türkiye büyümeye devam edecek. Türkiye büyüyecek. Kim ne derse desin, Türkiye büyüyecek. Şimdi büyüme noktasına baktığımızda, ilk iki çeyrekte yüzde 4.5 oranında büyüdük. Son çeyrekte ise yüzde 3.5 oranında büyüdük. Küçüldüğümüz tek çeyrek üçüncü çeyrektir. Yani, FETÖ darbe girişimine maruz kaldığımız üçüncü çeyrektir. Maalesef bu üçüncü çeyrekte yüzde 1.8 oranında Türkiye küçüldü. Topladığımızda yüzde 2.9 oranında büyüme gerçekleştirdik. Bu büyüme yaklaşık yüzde 3’lük büyüme aslında Avrupa Birliği ortalamasının 2 katı. Yani Avrupa Birliği ülkelerinin büyümesinin 2 katı. Bütün bu çevremizde olan olumsuz şartlara rağmen ordumuzun güney komşumuz Suriye’de bir asker operasyon yürütmesine rağmen, FETÖ Darbe girişimine rağmen Türkiye büyüyor. Çevremizdeki olumsuz şartlar ve olumsuz gelişmelere rağmen büyüyoruz” dedi.

Türkiye’nin geleceği için son derece önemli

Referandum ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Özlü; “AK Parti’nin, Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim beyannamelerine bakın bütün bu seçim beyannamelerinde yeni bir anayasa yapma sözü vardır. Bu konu yeni bir konu değil çok eski bir konudur. “Bir tanesi bile evet demek için yeterli” 15 Temmuz darbe girişimden sonraki süreçte Türkiye’nin bekasının geleceğinin, devletin ve milletin geleceğinin tehdit altında olduğunu düşünen devlet adamları bir karar verdiler. AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi ile yapılan görüş kararı; Anayasa’nın tamamı değil ama Anayasa’nın bazı maddeleri üzerinde anlaşma sağlandı. İki partinin müşterek kararlarıyla 18 Madde meclisten geçti. Tabi bugünde milletin huzuruna geldik. Milletimize soruyoruz. 16 Nisan milletimizin vereceği karardır. Burada aslında gönlümüz arzu ederdin ki hep beraber anayasa yapalım. Bu 18 Maddenin her birisi bir birinden değerlidir. Her birinin Türkiye’ye yenilik getirecek olan, Türkiye’nin sıçrama yapmasına temel teşvik edecek. Bu 18 Maddeden bir tanesi bile evet demek için yeterli gerekçeyi oluşturuyor. Bu inovasyondur. Devletin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası; sosyal hayatı ve siyasi hayatı bakımından gerçekleştirdiğimiz inovazyondur. Bakın yenilenme olmadan büyüme olmaz. Yenilenme gerçekleştiriyoruz. Ana omurgayı koruyarak, Anayasayı koruyarak yani cumhuriyetin temel değerlerini koruyarak bir inovasyon gerçekleştiriyoruz. Bu inovasyonu da Türkiye’yi daha hızlı büyütmek, daha hızlı kalkındırmak için yapıyoruz. Dolaysıyla bu düzenlenmenin Türkiye’nin geleceği için, istikbali için son derece önemli olduğunu, son derece gerekli olduğunu sizlerle paylaşmak isterim” diye konuştu.

Bölgenin kalkınmasını sağlayacak önemli projeler var

Bakan Özlü; “Bartın’da, Bakanlığımızı ilgilendiren konularda görüşmeler yaptık. Bu bölgeyle ilgili önemli projelerimiz var. Bunlardan bir tanesi Filyos Endüstri Bölgesi’dir. Arkasında bir tane serbest bölge var. İnşallah orayı da Endüstri Bölgesi’ne dahil edeceğiz. Büyük Liman yapılıyor. Türkiye’nin üçüncü büyük limanı. Bunun inşaatı başladı. İnşallah bu bölgenin topyekun Karadeniz Bölgesinin kalkınmasını sağlayacak önemli bir proje. Bu projenin hayata geçmesi için canla başla çalışıyoruz. Buraya büyük yatırımcıları getirmeye çalışıyoruz. Endüstri Bölgesi konsepti aslında ilk uygulamasını Filyos Endüstri Bölgesi kuracak. Burada küçük işletmeler değil, büyük fabrikalar olacak. Onları buraya getireceğiz. Bu bölgenin ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacak. 12 bin kişilik yeni bir istihdam oluşacak. Birde bunun yan sektörleri olacak. Sonrasında bu bölgenin kalmasında önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye’nin bundan sonraki süreçte daha güçlü, daha kudretli olması, bölgesel bir güç, küresel bir oyuncu olmasını arzu ediyoruz. Bütün gayretimiz; Anayasa Değişikliği, aldığımız ekonomik tekbirler bu amaçlara mahsustur. Aziz milletimizin buna fazlasına hakkettiğine inanıyoruz. Adaletin sağlanmasının yolu güçten geçiyor” ifadelerini kullandı.

Sayın Bakanımız Bartın’a eli boş gelmedi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün Bartın için önemli bir yatırımın açılışını gerçekleştirdik. Bartın TSO öncülüğünde üniversitemizin ortaklığında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansımızın sponsorluğunda ve Valiliğimiz ile Özel İdaremizin de ortaklığında Bartın Organize Sanayi Bölgemizin test ve inovasyon merkezimizin açılışını gerçekleştirdik. Bu açılışın Bartın’ımızın için güzel çalışmalara vesile olmasını yeni yatırımlara vesile olmasını temenni ediyorum. Gerçekten önemli bir yatırım. Bir Ar-Ge merkezi. Ülkemizin en çok ihtiyacı olan konu Ar-Ge. Sanayicilerimizin özellikle önem vermesi gereken bir konu. Bu nedenle Bartın Batı Karadeniz Bölgesi’nin bir Ar-Ge merkezi olacak. “Yeni sanayicilerimiz gelecek” Merkezimizin içerisindeki makinalarla ilgili olarak Sayın Bakanımızla birlikte inceleme fırsatı bulduk. Sayın Bakanımız bizlere bir müjde verdi. İnovasyon Merkezinin içini yeni makinalarla özellikle Bartın sanayicisinin ihtiyacı olan ve Bartın sanayinde çalışanların eğitimine dönük makinalarla donatılması noktasında talimatları oldu. Bu anlamda Batı Karadeniz Kalkınma Projesinden ve İPA projesinden yeni makinalara müjdesini bizlere verdi. Bütün Bartınlılar adına Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

En büyük sanayi merkezlerinden bir tanesi olacak

Tunç, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Bartın OSB bünyesinde bir teknoloji lisesinin kurulması anlamında da bir müjde verdi. İnşallah yerini de hazırlayacağız. Bartın OSB bir teknoloji lisesine de kavuşacak. Bunun için de tekrar teşekkür ediyoruz. Bartın OSB’nin hemen yanında devam eden genişletme çalışmalarımız var. Oraya yeni sanayicilerimiz gelecek. Şuandaki mevcut alanın daha fazlasını alacak şekilde yeni fabrikaların geleceği ilave OSB ile ilgili Sayın Bakanımız kamulaştırma bedelleriyle ilgili destekleri vermeye başladılar. Yeni OSB’ye verdiği desteklerden dolayı Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyoruz. Bartın OSB’nin enerji ihtiyacı yeni gelecek fabrikalarla artacak. 380’lik trafo merkezinin inşaatı da bu hafta itibarıyla başladı. Yüksek gerilim hattı çekildi. Bartın ve çevresiyle sanayicimizin enerji ihtiyacını karşılayacak büyük bir trafo merkezi olacak. Bu inşaatı da inşallah 1,5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde OSB’nin yer tahsisleriyle birlikte gerçekleştirmiş olacağız. OSB ilave alanda tamamlandıktan sonra bölgemizde en büyük sanayi merkezlerinden bir tanesi olmuş olacak.”

Karadeniz’in birçok yerinde bulunmuyor

Vali Nusret Dirim ise şunları söyledi: “Bugün Bartın için çok güzel ve heyecan dolu bir gün. Bakanımızın katılımlarıyla Organize Sanayi Bölgesi içindeki Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi’nin açılışını yaptık. Burada sanayi ile üniversitemiz uyuşacak fikirlerini enerjileri birleştirmek suretiyle Bartın geleceği için çok güzel gelişmelere vesile olacak. Tabi, ülkemiz sıkıntılı günler geçiriyor olmasına rağmen kararlı bir şekilde büyümeye, gelişmeye, istikrara doğru ilerlemeye devam ediyor. Bartın’ımızda istikrar içerisinde sorunlarını çözme yolunda. Büyüme ve gelişme yolunda. Güzel gelişmelere sahne olduğunu hep birlikte görüyoruz. Gücümüzü ve enerjimizi birleştirdiğimiz takdirde birlik beraberlik içerisinde üstesinden gelemeyeceğimiz sıkıntının sorunun olmayacağını inanıyorum. Bartın’ın birçok şansı olduğunu biliyoruz. Bartın’ın bir defa orman varlığı açısından ülkemizin en zengin orman varlığına sahip bölgelerinden bir tanesi. Bütün alanlarımızın yüzde 60 nitelikli ve ürün veren ormanlardır. Bu bize verilmiş bir nimet. Bir yandan da deniz güzelliği var. 52 kilometre sahilimiz var. Karadeniz’in birçok yerinde bulunmayan kumsallarımız bulunuyor. Bu çok ciddi potansiyel oluşturuyor. Öte yandan bu güzel Amasra’nın topakları altından bütün Türkiye’nin Taş Kömürü kaynaklarının 3’te 1’i var. Yaklaşık 400 milyon tona yakın taş kömürü bulunuyor. Bundan da çok büyük bir zenginlik olduğunu biliyoruz. Bütün bu güzellikler bölgemizin gelişmesi ve kalkınması için yerli yerinde kullanıldığı takdirde; çok bir güzel Bartın’a ve güzel bir geleceğe sahip olmamızın müjdecisi olduğunu düşünüyorum. Bu duygular içerisinde Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çeşitli hediyeler verildi

Yapılan konuşmaların ardından, Bakan Özlü’ye çeşitli hediyeler takdim edildi. Bartın Valisi Nusret Dirim’den ziyaret anısına Bartın anlatan resim tablosu hediye edildi. Hattat Enerji ve Maden A.Ş. İletişim Müdürü Mustafa Yavuz ise Bakan Özlü’ye madenci heykeli hediye etti. Daha sonra Yavuz, bir süre çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535