• BIST 9808.54
 • Altın 2427.694
 • Dolar 32.5699
 • Euro 35.0032
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 26 °C
 • Bolu 27 °C
 • Kastamonu 25 °C
 • Zonguldak 19 °C
 • Karabük 28 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Baykal, Bartınlı seçmene seslendi

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi anayasa değişikliği halk oylaması münasebetiyle CHP eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal bugün saat 17.00’da Bartın’a geldi.
Baykal, Bartınlı seçmene seslendi

‘Tapuyu teslim etmeyin’

CHP eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 16 Nisan 2017 günü yapılacak olan halk oylaması için Bartın’da Bulut Düğün Salonu’nda vatandaşlarla buluştu. Programa CHP eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın yanı sıra Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, eski Milletvekili Yılmaz Ateş,  CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP Bartın İl Başkanı Mehmet Arslan, CHP Zonguldak İl Başkanı Ahmet Altun, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve partililer katıldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi anayasa değişikliği halk oylamasında neden hayır oyu verilmesi gerektiğiyle ilgili Bartınlılara hitap eden Baykal’ın konuşması sırasında şehit babası Mustafa Çakır’ı elindeki Türk Bayrağı ile platforma çıktı. Şehit babasının elinden tutarak konuşmasına devam eden Baykal, hayır oyu verenleri terörle bağdaştırmak isteyenlere tepki gösterdi. Baykal; “Hayır oyu verenlere terörist diyorsunuz. Şimdi bu şehit babası hayır oyu veriyor. Bu şehit babası terörist mi? Bu size yakışır mı?”  dedi.

Kapı kapı dolaşarak anlatmaya çalışıyoruz

Toplantıda ilk olarak kürsüye gelen CHP İl Başkanı Mehmet Arslan: “Cumhuriyetimizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşı İsmet İnönü’yü ve ölümü göze alarak giden bu ülkeyi bize armağan eden atalarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklalini ve istikbalini dahili ve harici düşmanlardan sonsuza kadar korumak, kollamak hepimizin birinci görevidir. Bu kudret damarlarımızda akan asil kanda mevuttur. Tabi ki bu süreçte evet diyenler de olacak hayır diyenler de olacak. Yalnız insanlarımız neye evet neye hayır dediğini çok iyi bilmeli. Biz neden hayır dediğimizi anlatıyoruz. Köy köy, kahve kahve ve kapı kapı dolaşarak anlatmaya çalışıyoruz. Bu memleket kolay kazanılmadı. Hiçbir şekilde de verilmesi mümkün değildir” dedi.

Bizler için çok onurlu bit gün

İl Başkanı Arslan’ın konuşmasının akabinde kürsüye gelen CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya: “Bugün gerçekten bizler için çok onurlu bir gün. Sayın Genel Başkanımız ve Antalya Milletvekilimiz Sayın Deniz Baykal bizleri kırmayarak Bartın’ımızı ziyaret etti. Kendisine ve yol arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. 16 Nisan’a doğru neden hayır diyoruz sorusunun yanıtını Sayın Genel Başkanımız sizlere anlatacak. Sayın Genel Başkanımız ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyerek Türkiye’yi dolaşıyor. Varlığını borçlu olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletine sahip çıkmak için burada. Kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Baba ocağına gelmiş gibi hissediyorum

Son olarak kürsüye gelen CHP eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, oylanacak olan anayasaya imza atan Milletvekillerinin boş kağıda imza attıklarını belirtti. Baykal; “Bartın benim Zonguldak iliyle birlikte siyasal yaşamımda çok önemli bir yer tutan ve bakan olarak da sorumluluk üstlendiğim, elimden geldiğince sahip çıkmaya çalıştığım yörelerin başındadır. Bu bölgeye gelince sanki kendi baba ocağıma geliyormuş gibi bir duygu hissediyorum. Bu memleketin hizmete layık, alın teriyle geçinen emeğin başkenti diyebileceğimiz bir vatan köşesi olarak bu bölgeye geldiğimizde bir başka heyecan yaşıyoruz” dedi.

Bu parti değil memleket meselesi

Baykal; “Şuanda Meclisin anayasası işliyor. 16 Nisan’da evet çıkarsa meclis yetkileri kesilmiş bir anaysa olacak. Söz sahibi bir meclis istiyoruz. Danışma meclisi istemiyoruz. Yasama Meclisin temel alanıdır. Bu engellenemez. Önemli bir madde daha var bu anayasaya evet oyu verirseniz eyalet kurma yetkisini Cumhurbaşkanına vereceksiniz. Böyle bir yetki verişeniz Mustafa Kemal Atatürk’ün kemikleri sızlamaz mı? Egemenlik zorluklarla kazanıldı. Binlerce şehidimizin emeği var. Egemenlik milletten alınamaz. Ülkenin tapusu tek kişiye teslim edilemez. Bu parti değil memleket meselesi. AK Partili, MHP’li ve Saadet Partili seçmene sesleniyorum. Sakın ha ülkenin tapusunu teslim etmeyin” diye konuştu.

Türkiye’ye sahip çıkma zamanı

Milletin önemli bir karar vereceğini belirten Baykal: “İl il, ilçe ilçe, köy köy gezerek 16 Nisan’ın önemini anlatmaya çalışıyorum. Türkiye’ye sahip çıkma iradesini ortaya çıkartmaya çalışıyorum. Gün bugündür. Türkiye’yi biz sokakta bulmadık. Türkiye’ye sahip çıkma zamanıdır. Her şey sizin elinizde. 16 Nisan’da siz ne derseniz o. Yetkisi alınmış bir Meclis olabilir mi? Böyle şey olamaz. Sayın Cumhurbaşkanı bir programda yaptığı konuşmada; ‘Eyaletten ne korkuyorsunuz? Osmanlı’da eyalet vardı. Yine olur. Neden olmasın” ifadelerini kullandı. Program sunucu federalliği sorunca ‘2023’de konuşuruz diyor.  2017 yılındayız.  Yıl sonra onu konuşacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bir bütünlük içerisinde kurmuşuz. Ayrımları önlemeyi çalışıyoruz. Herkesin etnik kökü, kökeni, inancı ve mezhebi onun şerefidir. Herkesin şerefine saygı duyarım” ifadelerini kullandı.

Kimseye söz hakkı tanımadılar

Baykal; “Kimse kimseden üstün değil. Ayrımcılıkları bırakın. Kadınlara seçme hakkı verildiğinde İngiltere’de daha böyle bir hak yoktu. Avrupa ülkelerinin çoğunda yoktu. 1920’de çağdaş bir yola çıktık. Tek parti ile yola çıktık. Ancak tek parti ile başladığımız yolda demokrasiye doğru yöneldik. Anayasada birçok kez değişiklikler yapıldı. Milletin egemenliği göz önünde bulunduruldu. Milli egemenlik anlayışıyla anayasa şekillenmiştir. Her şey yolunda giderken bire baktık ki yeni anayasa taslağı önümüze getirildi. Altında imzası olan arkadaşların yazıp yazmadığını öğrenmek için sorduk. Gelen yanı aynen şu şekilde; ‘Valla ben yazmadım. Ben boş kâğıda imza attım’ dedi. Milletvekilleri boş kâğıda imza atarak anayasayı hazırladılar. Kimseye söz hakkı tanımadılar. Şu an sizin önünüzde inşallah gerekeni yapacaksınız. Hayır oyunuzla ülkemizin geleceğine büyük bir katkı sağlayacaksınız” şeklinde ifade etti.  

 Tek adamlık anayasası

Sandıktan evet çıkması halinde büyük kırılmaların yaşanabileceğini belirten Baykal: “Bu anayasa Cumhurbaşkanının egemenliğine dayanan bir anayasadır. Gerçek iktidar Cumhurbaşkanı olacak. Meclis de onun yardımcısı gibi olacak. Bu büyük kırılma nedenidir. Bunun çok ağır sonuçları olur. Ne yöneticiler geldi geçti. Milletin, basının ve siyasetçilerin susturulduğu bir düzen olur mu? Bu tek adamlık anayasasıdır. Eskiden bizim anayasamız Meclis anayasasıydı. Milletin egemenliğine dayanan bir anayasaydı. Şimdi Meclisin konu kanadı kesilmiş. Biz danışma meclisi istemiyoruz. Söz sahibi bir Meclis istiyoruz” dedi.

Eyalet kurma yetkisini Cumhurbaşkanına veriyorlar

Baykal: “18 madde var değişecek. 18 madde içerisinde öyle bir madde var ki içerisinde 60 madde daha değişiyor. 16. maddenin içerisinde 60 madde daha var. Dikkatli bakınca bazı gizli değişiklikleri de yakalıyorsunuz. Bu madde ile Cumhurbaşkanına eyalet kurma yetkisini kararname ile teslim etmişler. Kimsenin haberi yok. Böyle bir yetkinin Cumhurbaşkanına verildiğini acaba Cumhurbaşkanına destek veren siyasi ortakları biliyorlar mıdır? Bu anayasaya evet oyu verirseniz Türkiye’de eyalet kurma yetkisini Cumhurbaşkanına teslim etmiş olursunuz. Kullanmaz. Neden kullansın. Kullanacağını söyledi. Bir televizyon programında anlattı. Demin söylemiştim. Bugün kullanmıyor. Yarın kullanmayacağına dair bir güvence var mı? Böyle bir yetki verilir mi? Bu anayasa dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Bu anaysa başkanlık anayasası değil. Başkanlık derli toplu bir model. Bizimkinin bununla ilgisi yok. Eşi benzeri dünyada yok” ifadelerini kullandı.

Devletinize ve milletinize sahip çıkın

Sandıktan hayır çıkması halinde 23 Nisan’ı bayram havasında kutlayacaklarını söyleyen Baykal: “Eğer sandıklardan hayır çıkarsa biz referandumdan bir hafta sonraki 23 Nisan’ı öyle bir kutlarız ki… Sanki Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ilk kez açıyormuş gibi… 16 Nisan tarihinde devletimize ve milletimize sahip çıkalım. Hep birlikte kol kola verip geleceğimize sahip çıkalım. Bir hayırla devlet milletin kontrolünde kalır. Bir hayıra ihtiyaç var. Uzun süredir beraber olamamıştık. Sizlerden devletinize ve milletinize sahip çıkmanızı istiyorum” dedi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535