• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 18 °C
 • Bolu 15 °C
 • Kastamonu 18 °C
 • Zonguldak 19 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Evet vermeyi düşünen Bartınlılara seslendi

CHP’nin önde gelen isimlerinden Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması süreci kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.
Evet vermeyi düşünen Bartınlılara seslendi

16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumu öncesinde Bartın’a gelen CHP Milletvekili Muharrem İnce, partisinin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği Referandumda 'Hayır' Mitinginde evet vermeyi düşünen Bartınlılardan iyi düşünmelerini istedi.  İnce, neden “hayır” denilmesi gerektiği konusunda alanın büyük çoğunluğunu dolduran vatandaşlara görüşlerini aktardı. Milletvekili İnce’nin konuşması sırasında CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, İl Başkanı Mehmet Arslan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’da parti otobüsünün üzerinde İnce’ye eşlik etti. Milletvekili İnce’nin hayır mitingine genç yaşlı çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi. Ellerinde Türk bayrakları ile alana gelen vatandaşlardan bazıları İnce’nin konuşmalarını cep telefonları ile fotoğraflayıp videoya kaydetti. Yaklaşık bir saat süren mitingin sonrasında parti seçim otobüsü ile alandan ayrılan İnce’ye vatandaşlar yoğun sevgi gösterilerinde bulundular. Otobüsün ön camından halkı selamlayan İnce kendisine el uzatan vatandaşlarla tokalaşarak alandan ayrıldı.

Giriş ve çıkışlar polis kontrolünde gerçekleştirildi

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen mitingin günler öncesinde başlayan hazırlıklar son dakikaya kadar sürdü. Meydan Türk bayrakları ve hayır kampanyasına ait görsellerin yer aldığı bayraklarla süslenirken parti bayraklarına ise süsleme çalışmalarında yer verilmediği dikkat çekti. Geniş çapta güvenlik önlemlerinin alındığı miting öncesinde meydana giriş ve çıkışlar polis kontrolünde gerçekleştirildi.

18 maddeyi okudunuz mu?

Otobüsün üzerine çıkar çıkmaz yolda bekleyen vatandaşları fark eden İnce, Davut Fırıncıoğlu Caddesi’nde bekleyen vatandaşlara yönelik, “Korkmayın. Çekinmeyin. İstiklal Marşı neyle başlıyor? “Korkma” diyor. Partiye üye yapmıyoruz. Dinle karar ver” diyerek yolda bekleyen vatandaşları meydana davet etti. İnce; “18 maddelik anayasa değişikliği. Kuran’ı Kerim’in ilk emri nedir? “Oku.” Evet vermeyi düşünen Bartınlılara sesleniyorum. Güzel kardeşim sen bu 18 maddeyi okudun mu? Ben en az 50 kere okudum. Hiçbir maddesinde terörle mücadeleden bahsetmiyor. Hiçbir maddesinde ekonomiden bahsetmiyor. Hiçbir maddesinde dış politikadan bahsetmiyor. Yani, emekliye, işçiye, işsize, öğrenciye, öğretmene, memura, esnafa hiçbir şey yok. Birilerine bir şey var mı? Var. Onu anlatayım. Adamın birisi bir kurban kesmiş. 7 parçaya bölmüş. Tam dağıtacak “Hocaya bir sorayım” demiş. “Hocam bunu nasıl dağıtacağım” demiş. Hoca demiş ki “Basit. Başı hocaya, döşü hocaya, 7 parçanın 5’i hocaya, gerisi cemaatte, gerisi de sana.” İşte bu 18 maddede başı hoca almış, döşü hoca almış, 7 parçanın 5’ini hoca almış, gerisini de cemaat almış, gerisi de bizi kalmış” dedi.

Zenginin çocuğu 18 yaşında 20 bin TL maaşla milletvekili olacak

Değişecek olan maddelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan İnce; “Maddelere bir bakalım neler? Evet demeyi düşünen Bartınlılara sesleniyorum. Bir ‘evet’ çıkarsa ki Allah’ın izniyle çıkmayacak 18 yaşında milletvekili olunacak. Lise son sınıf öğrencisi milletvekili. Askerlikten muaf olacak. 20 bin TL maaş alacak. Bir düşünün bakalım acaba emekli işçi Mehmet amcanın çocuğu milletvekili olacak mı? Kim olacak? Zenginlerin çocukları olacak. o zaman size şunu söyleyeyim. Fakirin çocuğu 20 yaşında Cudi’de El Bab’ta şehit olacak, zenginin çocuğu 18 yaşında 20 bin TL maaşla milletvekili olacak. Ben buna ‘hayır’ diyorum” diye konuştu.

Milletin 400 trilyon parasını milletvekillerine verdirmem

Milletvekili sayısının artırılacak olmasını eleştiren İnce; “Eğer bu millet ‘evet’ derse milletvekili sayısı artacak. Kaç olacak? 600 değil 650 olacak. Niye biliyor musunuz? Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar dışarıdan atanacağı için 50 tane de onları say hepsi milletvekili haklarına sahip olacaklar. 50’de onları saydın mı etti mi sana 650. Amerika Birleşik Devletlerinin nüfusu 300 milyon. Amerika Birleşik Devletlerinde milletvekili sayısı kaç? 535. Rusya’nın nüfusu 150 milyon. Milletvekili sayısı 450. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon. 650 milletvekili olacak. Milletvekillerine ne kadar daha fazla para ödeyeceğiz. 400 trilyon. 400 trilyon parayı fazladan milletvekillerine vereceğiz. . Ben fakir milletin 400 trilyon parasını milletvekillerine verdirmem. Millete fabrika kursunlar. Bunun için hayır diyorum” ifadelerini kullandı.

18 yaşında ilkokul mezunu birisi Türkiye’yi yönetebilecek

İnce; “Eğer evet derseniz sayısız bir şekilde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. Cumhurbaşkanı 3’ü geçmez diyor.3’ü geçemez diye yazdın mı peki? Hayır yazmadın. Birden fazla olabilir diyor. Sen üç tane yaparsın. Senden sonra birisi 33 tane yardımcı isterse ne olacak? 18 yaşını geçen ilkokul mezunu herkes Cumhurbaşkanı Yardımcısı olabilir. Peki yetkileri ne olacak. Aynı Cumhurbaşkanının yetkisinden olacak. Cumhurbaşkanı yurtdışına gitti veya hastalandı. 18 yaşında ilkokul mezunu birisi koca Türkiye’yi yönetebilecek. Buna evet demek için aklını peynir ekmekle yemek lazım” dedi.

Partili Cumhurbaşkanı milletin Cumhurbaşkanı değildir

Partili Cumhurbaşkanı söylemini de eleştiren İnce; “Muhtar seçiyoruz. Muhtarın yanında azalar var. Azaları biz mi seçiyoruz yoksa muhtar mı seçiyor. Biz seçiyoruz. Peki Belediye Başkanı seçiyoruz. Belediye Başkanın yanında da Belediye Meclis Üyelerini biz seçiyoruz. Amerika’da Başkanı halk seçiyor. Yardımcısını da halk seçiyor. Biz Türkiye’de Muhtarı, azlarını, Belediye Başkanlarını, Belediye Meclis Üyelerini biz seçiyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcılarını kim seçecek? Cumhurbaşkanının kendisi seçecek. Neden millet seçmiyor? Samimi olarak söylüyorum. Eğer 18 maddeyi bu millet okusun. Yüzde bir bile evet çıkmaz. Böyle bir şey olamaz. Yargının başı, yasamanın başı, ordunun başı ve milletin başı. Her şeyin başı. Eğer millet evet derse bu anayasa 2019’da yürürlüğe girecek. Ancak seçimin hemen sabahına yürürlüğe girecek olan bir maddesi var. Partili Cumhurbaşkanı olacak. Partili Cumhurbaşkanı olduğunda bu milletin hepsini temsil edebilir mi? Edemez. Partili Cumhurbaşkanı milletin Cumhurbaşkanı değildir. Partinin Cumhurbaşkanıdır” şeklinde ifade etti.

Kararım evet, oyum hayır

İnce; “Bizi FETÖ ile yan yana koymuyorlar mı? Benim cinler tepeme geliyor. ‘Ne istediler de vermedik’ dediler mi? ‘Bitsin artık bu hasret’ demediler mi? ‘Rabbim bizi affetsin’ demediler mi? 17 üniversite kurdurdular mı? FETÖ’cüleri general yaptılar mı? FETÖ’cüleri Emniyet Müdürü yaptılar mı? FETÖ’cüleri savcı yaptılar mı? Ne konuşuyorsunuz. Diyor ki hizmetkarıyız bu milletin. Ne hizmetkârı? Sekreteri spor müdürü, damadı bakan, şoförü milletvekili. Sarayı var. Ambulansı var. Zırhlı Mercedes’i var. 10 tane uçağı var ama hizmetkar. Sizlerde böyle hizmetkar olmak ister misiniz? Türkiye’nin geldiği noktaya bakın korkunç… Mersin’de bir devlet memuru dedik ki ‘vekilim bize baskı yapıyorlar’ dedi. ‘Benim sloganımı söyleyeyim mi’ dedi memur, ‘kararım evet, oyum hayır’ dedi. Süper. Çok var böyle kararım evet oyum hayır diyenler. Utanmazlık tavan yaptı bu memlekette. Geçen gün yazmışlar. Göklerden gelen bir karar varmış. Açıkça şunu demek istiyor. Allah evet dedi deyin diyor. Öyle bir cahil ki onlar… Allah’ın göklerde olduğunu zannediyor. Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. Yerde değil, gökte değil her yerdedir. Hey cahil… Bunlar mı Müslüman? Kafaya bakın. Utanmadan sıkılmadan ezan için evet diyor. Hayır çıkarsa minarelerden klasik müzik mi dinleyeceğiz? Buna ne saçmalıktır. Eğer bu ülkede bayrağımız göklerdeyse, ezanımız günde 5 vakit özgürce okunuyorsa, bu şehitlerimizin ve gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir” dedi.

Söz konusu vatansa gerisi teferruattır

Ülkücülere evet oyu verdirebilmek için oyunlar oynandığını belirten İnce; “Bir okulda fizik dersleri boş geçiyormuş. Ben de o derslere gireyim dedim. Meclis, ‘Hayır yapamazsın’ dediler. Fakat aynı Meclis, Hakan Şükür’e hem milletvekilliği maaşı verdin hem de ayda 200 bin liraya programlara çıkmasına izin verdin. Tabi tüm bunlar olurken gündemi değiştirmeleri lazım. Hollanda’yla kavga edecekler. Almanya ile kavga edecekler. Ama kavga çakma olmalı. Mesela Hollanda’ya gitmek istiyorlar bakanlar, Hollanda hükümeti diyor ki bizde seçim var. Bu hafta gelmeyin. Ayın dördünden sonra gelin diyor. Şunu özetliyeyim halk tabiriyle; şu karşıki komşuya akşam size oturmaya geleceğiz diyorum. O da kızımı evlendiriyorum ev çok karışık haftaya gel. O evi başına yıkarım bu akşam geleceğiz diyor. Aynen bunun gibi bir şey. Peki neden bunu kavga ediyorlarmış gibi yapıyorlar. Ülkücüler için yapıyorlar. Milletçi oyları evet dedirtemiyorlar. Parti yönetimi başka taban başka. Acaba diyorlar Hollanda’yla çakma kavga edip ülkücüleri evet dedirtebilir miyiz? Düşüncesindeler. Ülkeyi karış karış gezdim. Eskiden tartıştığım ülkücülerle bugün aynı noktadayız. Dediğimiz sloganımız söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Bu ülkeye bu topraklarla bizim gözüyle bakmıyorlar. Umurlarında değil” diye konuştu.

Bu sefer kandırılmayın

İnce; “Sandık başına gittim. Sandık parası devletten, mühür parası devletten, mürekkep devletten, zarf devletten ve oy pusulası devletten bas hayıra kurtul bu illetten. 2010’da referanduma gittik. O referandumda Bartın’da evet fazlaydı. Biz dedik ki o zaman yapmayın etmeyin. Yargıyı FETÖ’ye teslim edersiniz dedik. Kim haklı çıktı. Biz haklı çıktık. Hayır diyenler haklı çıktı. Milleti 2010 referandumunda kandırdılar ve evet çıkarttılar. Evet verenlere sesleniyorum. 2010’da kandırıldınız evet dediniz yargı FETÖ’ye gitti. Bu sefer kandırılmayın. O zaman hayır diyenlere darbeci diyorlardı. Kimin darbeci olduğunu gördük. Bu konuda size güveniyorum. İnşallah Bartın’da hayır çıktığında size bir de teşekkür etmeye geleceğim” ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535