• BIST 10895.25
 • Altın 2509.56
 • Dolar 32.1825
 • Euro 34.9739
 • Bartın 14 °C
 • Ankara 14 °C
 • Bolu 12 °C
 • Kastamonu 12 °C
 • Zonguldak 12 °C
 • Karabük 11 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

 “Güçlü sistem güçlü bir Türkiye için evet”

Bartın Kozcağız Beldesinde, AK Parti Kozcağız Belde teşkilatınca  16 Nisan Halkoylaması çalışmalarını yürütmek için Kozcağız Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışı  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç gerçekleştirdi.
 “Güçlü sistem güçlü bir Türkiye için evet”

Bartın Kozcağız Beldesinde, AK Parti Kozcağız Belde teşkilatınca  16 Nisan Halkoylaması çalışmalarını yürütmek için Kozcağız Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışı  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Başkanı Hüseyin Manav, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Hasankadı Belediye Başkanı Zeki Erdoğan  Kozcağız Belde Başkanı Mürşit Açıkgöz, AK Parti İl teşkilat üyeleri, Kozcağızlıların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

İcraatçı Hükümet, Güçlü Meclis İçin EVET diyeceğiz

Yoğun yağmura rağmen halkın yoğun ilgi gösterdiği açılış töreninde, AK Parti Bartın Milletvekili Tunç, 16 nisan halkoylaması çalışmalarını yürütmek için belde teşkilatımızca açılan  seçim irtibat bürosunun halkımıza Anayasa değişikliği ile ilgili afiş ve broşürlerin buradan temin etme ve halkımızın doğru bilgilenmesi açısından çok faydalı olacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini getiren 18 maddelik Anayasa değişikliği için 16 nisanda halkoylaması ile millete gittiklerini belirterek şöyle devam etti: “Bu anlamda MHP ile AK Parti uzlaştı ve Meclisten geçirdik. Şimdi yetki millette. Millete şunu soruyoruz. Hükümet kurma görevini yetkisini kendi uhdene almak istiyor musun istemiyor musun? Yoksa eskisi gibi böyle dolaylı yoldan milletvekilleri arasından bir hükümet çıksın bir buçuk yıl gitsin gitmesin koalisyon tartışmaları ekonomik krizler siyasi krizler. Yine Türkiye zaman mı kaybetsin yoksa seçtiğimiz zaman beş yıl görev yapabilecek kesintisiz icraat yapacak kalkınmayı daha da hızlandıracak bir yönetim modeline mi geçelim bunu oylamasını yapacağız. İnşallah evet denildiğinde Türkiye’nin 2023 hedefleri lider ülke olma yolundaki hızlı adımlar inşallah daha da ivme kazanacak. Dedi.

Cumhurbaşkanının tüm karar ve işlemleri yargı denetimine tabi

Yasama, yürütme ve yargı yetkilerini de anlatan Milletvekili Tunç, “Demokratik ülkelerde geçerli olan hükümet sistemleri belli. Bu sistemlerden birini tercih etmek, o ülkenin kanun koyucusunun takdirinde. Hükümet sistemleri, devlet organlarının birbirleri ile olan ilişkilerine göre tasnif ediliyor, yasama-yürütme-yargı kuvvetlerinin birbirinden ayrı olup olmamasına göre tasnif ediliyor. Yargı hepsinde ayrı, ancak yasama ve yürütmenin zayıf ya da kuvvetli ayrılmasına göre sistemler, Parlamenter, Yarı Başkanlık, Başkanlık şeklinde kendini gösteriyor. Yürütme yetkisi cumhurbaşkanında olacak çünkü, başbakanlık olmayacak, yerine devletin başı olan cumhurbaşkanı aynı zamanda yürütmenin de başı olacak. Bakanlarını parlamento dışından kendisi belirleyecek. Yasama yetkisi TBMM’de. TBMM bu yetkisini bizzat kullanacak, hükümetten bütçe haricinde tasarı gelmeyecek, yasama daha da güçlendirilmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri kanuna aykırı olamayacak, kanun üstünlüğü esas, Cumhurbaşkanının tüm karar ve işlemleri yargı denetimine tabi, Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı da teklifle daha da güçlendiriliyor” şeklinde konuştu.

İstikrar varsa ekonomimiz güçlenir

Milletvekili Tunç, Milletvekillerinin sistemle arazide daha güçlü olacaklarını da ifade ederek şunları söyledi:  “Arazide milletvekilleri güçlü olacak çünkü kanun yapma yetkisi sadece onda olacak. Diktatörlük deniyor. Beş yılda bir seçim olacak. Nasıl bir diktatörlük bu. Bütçeyi hazırlayacak Meclisin onayına tabi tutacak. Diktatörlük olabilir mi? Cumhurbaşkanı görevi ile ilgili işlediği suçlardan dolayı Meclis tarafından Yüce Divana gönderilebilecek. Böyle bir sistemde diktatörlük olabilir mi? Burada yetkiler tamamen millete aktarılıyor artık. Millet demokrasilerde Cumhuriyet yönetiminde Cumhuriyet rejiminde aslolan milli iradesi değilmi. Halkın iradesini yönetime tam bir şekilde yansıtmamız için ne yapmamız lazım. Sandığa oy attığında istediği hükümeti çıkarabilmeli. Sandığa oy atıyor milletvekilini seçiyor. Milletvekilleri arasından hükümet çıkıyor ya da çıkamıyor. Onun için bu sistem ülkemize istikrarı getirecek. Istikrarı kalıcı hale getirecek. Icraatları daha da hızlandıracak. Halkın alım gücünü refahını daha da arttıracak. Emeklisine, işçisine, memuruna herkese faydalı olacak bir sistem. Çünkü ülkenin istikrarı demek ekonominin düzelmesi daha da iyiye gitmesi demek. Ekonominin iyiye gitmesi demek herkesin faydasına demek. Inşallah Bartın’da da yüksek oranda bir oyla bu süreci geçirerek ülkenin yönetim sistemine büyük bir katkı vermek istiyoruz.”dedi.

 

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535