• BIST 11134.08
 • Altın 2635.976
 • Dolar 33.0928
 • Euro 36.2337
 • Bartın 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • Bolu 23 °C
 • Kastamonu 22 °C
 • Zonguldak 27 °C
 • Karabük 22 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Tunç Aladağ’da Yeni Sistemi Anlattı

AK Parti Bartın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Bartın Merkez Aladağ Mahallesi’nde anayasa değişikliğin her maddesini çarpıtarak anlatan hayırcıların mecliste görüşmelerinde de her çirkefliği yaptıklarını ifade etti.
Tunç Aladağ’da Yeni Sistemi Anlattı

Anayasa Mahkemesi’nin oluşumu ve yapısındaki değişiklikler demokratik

Halkoylaması çalışmalarına aralıksız devam eden Milletvekili Tunç Merkez Aladağ Mahallesi’nde yaptığı konuşmasında yargıyı tek adama teslim ediyorlar eleştirilerine cevap vererek; “Yargı iddia edildiği gibi tek adam kontrolüne girmiyor. HSYK’nın 13 üyesinden sadece 4’ünü Cumhurbaşkanı atayacak. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun ve Anayasa Mahkemesi’nin oluşumu ve yapısındaki değişiklikler demokratik hukuk devleti ilkesini güçlendiriyor. Anayasa değişikliği ile Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin sayısı 22’den 13’e düşürülüyor. Kurulun Başkanı Adalet Bakanı, Müsteşar tabii üye, olmaya devam ediyor, kurul iki daire halinde çalışacak” ifadesini kullandı.

Uzlaşma olmazsa seçilemiyor

Milletvekili Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, Hakim savcılar kurulunu meclis yarıdan fazla çoğunlukla seçecek sadece birinci parti seçemesin diye tarafsız olsun diye muhalefetinde desteğini alması gerekiyor diyerek, HSK üyelerini seçebilmek için 400 milletvekilinin desteği olması gerekiyor, mecliste böyle bir partinin çoğunluğu var mı?  Yok ikinci turda 360 milletvekilinin çoğunluğu gerekiyor var mı? Böyle bir çoğunlukta yok, o zaman ne yapılması gerekiyor? Meclisin uzlaşması lazım ve isimler üzerinde herkesin desteği gerekiyor,  anlaşamazlarsa ne olacak? En fazla oy alan iki aday içerisinden kura çekilecek, muhalefetinde iktidarında öngördüğü isim seçilerek farklı siyasi düşüncelerden üyeler orda yer alabilecek böylece yargı tek düşüncenin eline teslim edilmeyecek tarafsız olacak.

Yetkiyi meclise veriyoruz

Yeni sistemle yargıdaki gruplaşmaların da önleneceğini belirten Tunç; Biz 2010 yılında HSYK yapısını düzenleyen anayasa değişikliği yaptık biz dedik ki HSYK’ da liste usulü olmasın bir hakim tek adaya oy versin dedik. Ana muhalefet CHP anayasa mahkemesine giderek itiraz etti, ona da ‘hayır’ dedi bir hakim birden çok isime oy verebilir liste usulü olsun  ve anayasa mahkemesi itiraz üzerine değişikliği iptal etti. Biz bir hakim bir adaya oy versin dedik 13 bin hakim birer adaya oy verseydi HSYK fetocuların yerleştiği yer olmayacaktı, bu seçim usulü ile feto benzeri yapıların ileride yine olması bu seçim usulü ile yine mümkün, o zaman değiştirmek gerekmez mi? Değiştiriyoruz yetkiyi meclise veriyoruz.

5 yıllığına seçilen Cumhurbaşkanı 12 yıllığına seçileni nasıl kontrol altına alabilir.

 Milletvekili Tunç hayırcıların anayasa mahkemesi üyelerini de Cumhurbaşkanının kontrolüne teslim ediyor açıklamalarının tamamen yalan, böyle bir şey yok. Anayasa mahkemesinin üyeleri tarafsız olacak üyeleri seçimi ile herhangi bir değişiklik yok 15 üyenin 4’ü cumhurbaşkanı belirleyecek zaten öyleydi yine aynı olacak, Yargıtay’dan, Danıştay’dan, YÖK’ten seçimle gelen isimlerden 12 yıllığına seçildikleri için 5 yıllığına seçilen bir cumhurbaşkanı 12 yıllığına seçilen üyeleri nasıl kontrolü altına alabilir. .Halen eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’ den beri görev yapan anayasa mahkemesi üyeleri  oradalar.

Millettin önüne gelmemek için her türlü çirkefliği yapanlara cevap vermeliyiz

Milletvekili Tunç, yeni sistem, cumhuriyet rejimini daha da güçlendirecek halka doğrudan doğruya yönetime kendi iradesini yansıtabilecek bir sistemdir. Meclis’ de AK Parti MHP ile anlaştı. Görüşmeler sırasında Cumhuriyet Halk Partisi ile HDP çok karşı geldiler. Niye? Kürsüleri yıktılar, mikrofonları kırdırlar, milletvekilimizin bacağını ısırdılar, burnunu kırdırlar. Niye? Aladağ sandık gelirse önlerine konulunca EVET der korkusuyla meclisten geçirtmemek istediler. Ama 339 geldi, AK Parti ve MHP’ nin oylarıyla sandık sizin önünüze konuldu.  Şimdi gereken cevabı verme sırası sizde.

Türkiye’deki referandumdan sanane?

Milletvekili Tunç Avrupa’da anayasa değişikliğine hayır çıkması için elinden geleni yapıyor. Avrupa Türkiye’deki referandumdan sanane? Türkiye’deki referandumdan iyiliğimizi mi düşünüyorlar ? Neden Türkiye’deki halk oylaması bunları niye bu kadar sıkıntıya soktu. PKK bayraklarıyla ‘hayır’ propagandası yapıyorlar. İsviçre’de astıkları pankartı gördünüz. Cumhurbaşkanımızın şakağına silah resmi koyarak ölümle tehdit ediyorlarNe yapacağız? Onlara yüksek sesle cevap vereceğiz. Siz ne zannediyorsunuz Türk Milletini diyeceğiz.

Şimdi size ne oluyor?

 Onlar gezi olaylarında da 24 saat canlı yayın yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminde de gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz dediler. Şunu söyleyemediler, bu bir darbe girişimidir. Demokrasi ve Cumhuriyete karşı bir kalkışmadır. Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş Cumhurbaşkanının, Başbakanının, hükümetinin yanındayız dedi mi Avrupa? Diyemedi. Şimdi sana ne oluyor? Çıkmışsın Hayır propagandası serbest ama Türkiye Cumhuriyetinin dış İşleri Bakanına, Adalet Bakanına, Aile Bakanına orada referandumun vatandaşlarımıza anlatmak yasak. Bunun cevabını vereceğiz 16 Nisan'da Evet diyerek.

Kendilerinde istemediğini Türkiye’de neden istiyorlar

Bu ülkede artık çocuklarımız bir daha darbe yaşamaması için Anayasadaki ilgili maddeleri düzeltmeliyiz. Bu sözle olmaz. Nedir o ilgili maddeler? Sıkıyönetimi kaldırıyoruz anayasadan. Avrupa ülkelerinde sıkıyönetim yokken bizim anayasamızda var. Kendilerinin istediklerini bizim yapmak istediğimizde  bizimkine neden Hayır diyorlar. Bunlar Türkiye’nin ilerlemesini gelişmesini istemiyorlar.

Orada karanlık işler dönmesin

Türk Silahlı kuvvetlerinin devlet denetleme Kuruluna tabii olması yanlış mı doğru mu? Ama şu anda tabii değil. Devlet Denetleme Kurulunu Türk Silahlı Kuvvetlerini denetleyemez. Karanlık işler dönüyor. 15 Temmuz’da asker elbisesini giyip milletimize silah çektiler. 10 yıl sonra çekmeyecekleri ne malumdur. Onun için orada karanlık işler dönmesin. Ne yapacağız? Devlet Denetleme Kurulu nasıl devletin diğer kurumlarını denetliyorsa, Türk Silahlı Kuvvetlerini de denetleyebilsin. Bu maddelere Hayır denilebilir mi?

CHP’yi HDP’yi niye bu kadar rahatsız ediyor?

 Gençlerimize lafta güveniyoruz diyenler şimdi 18 yaşındaki bir çocuk milletvekili olamaz. 18 yaşında seçiyor, reşit, seçme hakkı var ama seçilme hakkı yok. 18 ve 25 yaş arasında 7 milyon gencimiz var. Nüfusumuzun onda biri. 2019’ da 10 milyona çıkacak. 10 milyon gencin, mecliste birkaç tane temsilcisinin olması CHP’yi HDP’yi niye bu kadar rahatsız ediyor? Partiler aday gösterir o gençler seçilirse meclise gelir

Biz gençlerimize güveniyoruz

O gençler 15 Temmuzda ne yaptı? Tankın altına yattı. O silahların karşısında canı pahasına durdu, bayrağına sahip çıktı. Ama nice 60 yaşındaki profesörler yarın sokağa çıkma yasağı olur diye bankamatikte kuyruğa girdi marketlere koştular. Hangisi daha değerli sizce? Bayrağına sahip çıkan değerli değil mi? İşte onun için hep beraber EVET diyeceğiz. Biz gençlerimize güveniyoruz.

Kılıçdaroğlu sallıyor

Neymiş 2 yıl milletvekili yapan genç 2 yılda emekli olunacakmış yalan. 18 yaşındaki genç 2 yılda emekli olamaz. Niye olamaz? İşte burada örnek var. Ben 10 yıldır milletvekiliyim. Ama emekli değilim, yaşımı doldurmadan emekli olamıyorum.18 yaşındaki genç 2 yıl sonra yaşını doldurmuş olur mu? 65 yaşından önce şu anda emekli olamıyor. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu sallıyor. Sürekli milleti kandırma peşinde o zaman benim 5 defa emekli olmam lazım. Neden değilim?  Yaşı doldurmadığım için. Neymiş askerlikten muafmış, böyle bir şey yok. Askerlik tecil belgesini vermeden aday olamayacak. Tecil etmesi gerekir nede askerliğini yapmış olabilir.

Bartın’dan 2 değil de 3 milletvekili olsun

Milletvekili sayısı 550 den 600 e çıkıyor. Bunu da eleştiriyorlar. Nüfusumuz 1995 yılında 55 milyon iken 450 milletvekilinden o dönemde yapılan anayasa değişikliği ile 550 ye çıktı. Şimdi 80 milyon, temsili arttırmak Cumhuriyeti güçlendirmektir. Türkiye’ de 140 bin seçmene bir milletvekili düşüyor.  Avrupa’da 50 bin seçmene bir milletvekili düşüyor. Bartın’dan 2 değil de 3 milletvekili olsun ne zararı olur. Halkın sorunları ile ilgilenecek, mecliste komisyonlarda çalışacak daha çok milletvekili olsun.

Meclisin yetkileri daha da artıyor

 Şimdi meclisin işi daha çok artıyor, yetkileri artıyor. Hükümeti soruşturabilecek noktaya geliyor. diğer yetkileri de devam edecek, meclis araştırması, meclis soruşturması, yazılı soru, genel görüşme tüm bunlar devam eden yetkiler. Onlar ise meclis yoktur diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu sistemi geçmişte rahmetli Özal, Demirel, Erbakan, Yazıcıoğlu da savundu, Türkeş de savundu, savunmayan kalmadı ama o dönemlerde gerçekleştiremediler.

Güçlü Türkiye gümbür gümbür geliyor

Bu ülkede güçlü hükümet siyasi istikrar istiyorsa kalkınma olur. İstikrarın olmadığı yerde emekli maaşı artar mı? Artmaz. İşçi maaşı yükselir mi? Memur maaşı artar mı? Artmaz. Onun için istikrarı kalıcı hale getirmemiz gerekiyor. Bir buçuk yılda bir hükümetler değişmesin, icraatlar durmasın. Şimdi başlanan yatırımı bitiriyoruz. Nasıl bitirilebiliyor? İstikrar olduğu için. Türkiye güçlü olsun dünya projelerine imza atmaya devam etsin. İşte Hollanda’nın Avrupa’nın rahatsızlığının sebebi güçlü Türkiye’nin gümbür gümbür geliyor olmasıdır.”

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535