• BIST 11134.08
 • Altın 2635.976
 • Dolar 33.0928
 • Euro 36.2337
 • Bartın 26 °C
 • Ankara 23 °C
 • Bolu 25 °C
 • Kastamonu 23 °C
 • Zonguldak 28 °C
 • Karabük 24 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Tunç, Esnaflara Yeni Sistemi Anlatmaya Devam Ediyor

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, beraberindeki  teşkilat mensupları ile birlikte Bartın Kent merkezinde esnafları ziyaret etti.
Tunç, Esnaflara Yeni Sistemi Anlatmaya Devam Ediyor

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, beraberindeki  teşkilat mensupları ile birlikte Bartın Kent merkezinde esnafları ziyaret ederek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile demokrasinin ve millet iradesinin daha da güçleneceği, ekonomide büyümenin hızlanacağı,  istikrarın kurumsal hale geleceği, milletin tek belirleyici olacağı bir sistemdir.

Yine Türkiye zaman mı kaybetsin

Milletvekili Yılmaz Tunç esnaf ve vatandaşlarla yaptıkları sohbetlerde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini getiren 18 maddelik Anayasa değişikliği için 16 nisanda halkoylaması ile millete gittiklerini “Bu anlamda MHP ile AK Parti uzlaştı ve Meclisten geçirdik. Şimdi yetki millette. Millete şunu soruyoruz. Hükümet kurma görevini yetkisini kendi uhdene almak istiyor musun istemiyor musun? Yoksa eskisi gibi böyle dolaylı yoldan milletvekilleri arasından bir hükümet çıksın bir buçuk yıl gitsin gitmesin koalisyon tartışmaları ekonomik krizler siyasi krizler. Yine Türkiye zaman mı kaybetsin yoksa seçtiğimiz zaman beş yıl görev yapabilecek kesintisiz icraat yapacak kalkınmayı daha da hızlandıracak bir yönetim modeline mi geçelim bunu oylamasını yapacağız. İnşallah evet denildiğinde Türkiye’nin 2023 hedefleri lider ülke olma yolundaki hızlı adımlar inşallah daha da ivme kazanacak. Dedi.

Çift başlılıktan kurtulmak zorundayız

Milletvekili Tunç, yapılmak istenen yürütmede çift başlılık ortadan kaldırılmaktadır. Anayasamıza göre yürütme çift başlı, bir tarafta halkın seçtiği Cumhurbaşkanı, diğer tarafta yine halkın seçtiği Başbakan. Şu anda uyum sorunu yok, ancak bunun ilanihaye böyle devam etme garantisinin olduğunu kimse söyleyemez. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda ülkemizin çözümü mümkün olmayan siyasi krizlerle karşı karşıya kalmaması için yürütmeyi çift başlı olmaktan kurtarmak neden rejim değişikliği olsun, aksine rejimi daha da tahkim eden, güçlendiren bir değişikliktir. 

Eski sistem iki direksiyonlu bir arabaya benziyor

Milletvekili Tunç eski sistem iki direksiyonlu bir arabaya benziyor ve direksiyonda hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı var ve uyum içinde çalışmadıkları zaman araba kaza yapıyor. Koalisyonlar nedeniyle bazen bu araca 3. direksiyonda eklenmek zorunda kalıyor. Türkiye de koalisyonlar bu kazanın en iyi örneğidir. Yeni sistemde tek bir direksiyon ve direksiyonda sadece Cumhurbaşkanı olacak ve Türkiye'nin bu kutlu yürüyüşünde artık aksama, duraksama olmayacak. Yeni sistem ile iki başlılık sona erecektir. Cumhurbaşkanı en az % 51 oy almak zorunda olunacağı için siyasette kutuplaşma azalacak. Böylece toplumsal birlik ve beraberlik pekişecek.  Söylemleri ve politikaları ile toplumu kucaklama cesaretine ve ferasetine sahip olanlar Cumhurbaşkanı olabilecektir. Güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devleti için cumhurbaşkanlığı sistemine Evet diyoruz "

Tek adam iddaları tamamen yalan

Teklifin maddelerine bakıldığında, şu anda vatana ihanet dışında soruşturulamayan bir Cumhurbaşkanı vardır. Bu değişiklikle TBMM, Cumhurbaşkanını, yardımcılarını ve bakanları görevleri ile ilgili soruşturabilecektir. Milletvekilleri, yürütmeyi, meclis araştırması, genel görüşme ve soru önergeleri ile denetleyebilecektir. Kanunları yapmak, bütçeyi onaylamak Meclisin yetkilerindendir. Yasamayı güçlendiren, yürütmeyi yasamanın denetimine tabi tutan bir anayasa değişikliğinin dikta rejimine yola açacağını iddia etmek abesle iştigaldir. Ziyaret edilen esnaflar ve vatandaşlar Milletvekili Tunç’a ziyaretlerinden dolayı memnuniyetlerini belirterek, Bartın’a yapılan yatırımlar için de teşekkürlerini ilettiler.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535