• BIST 10895.25
 • Altın 2509.56
 • Dolar 32.1825
 • Euro 34.9739
 • Bartın 13 °C
 • Ankara 13 °C
 • Bolu 10 °C
 • Kastamonu 10 °C
 • Zonguldak 13 °C
 • Karabük 13 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Tunç, yeni sistemi anlattı

Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ensar Vakfı Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen Uyanış Sohbetlerine katılarak, Parlamenter Sistem ile Cumhurbaşkanlığı Sistemi arasındaki farkları anlattı.
Tunç, yeni sistemi anlattı

Ensar Vakfı Gençlik Merkezi tarafından her hafta düzenlenen Uyanış Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç oldu. Milletvekili Tunç, Ensar Vakfı Gençlik Merkezi’nde(Küp Motel) gerçekleştirilen ‘Halk Oylamasına Doğru Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adlı sohbete katılarak, vatandaşlara Parlamenter Sistem ile Cumhurbaşkanlığı Sistemi arasındaki farkları anlattı.

Millet iktidarını sandıkta doğrudan belirleyecek

Anayasamızda 18 madde ile hükümet sisteminde değişiklik yapılmakta olduğunu belirten Milletvekili Tunç,  “Yargının tarafsızlığını güçlendirecek maddeler, sıkıyönetimi kaldıran maddeler, silahlı kuvvetleri Devlet Denetleme Kurulu kapsamına alan maddelerle ülkemizin demokrasi çıtası yükselecek. Millet iktidarını sandıkta doğrudan belirleyecek. Darbelere yol açan vesayetçi anlayışlar tarihe karışacak” dedi.

“Rejim değişmiyor, Hükümet Sistemi değişiyor”

Milletvekili Tunç, “Anayasa değişikliği ile hükümet sistemimizde değişiklik yapılıyor. Yürütme iki başlı olmaktan kurtarılıyor. Bu durum bazı kesimler tarafından rejim değişikliği gibi sunulmaya çalışılıyor. Rejim dediğimiz zaman Devletin Şekli anlaşılmaktadır. Devletin şekli Cumhuriyet, Anayasanın değişmez maddeleri arasında yer alan devletin şekli ile ilgili bir tartışma yok. Demokratik ülkelerde geçerli olan hükümet sistemleri belli. Bu sistemlerden birini tercih etmek, o ülkenin kanun koyucusunun takdirinde. Hükümet sistemleri, devlet organlarının birbirleri ile olan ilişkilerine göre tasnif ediliyor, Yasama-Yürütme-Yargı kuvvetlerinin birbirinden ayrı olup olmamasına göre tasnif ediliyor. Yargı hepsinde ayrı, ancak yasama ve yürütmenin zayıf ya da kuvvetli ayrılmasına göre sistemler, Parlamenter, Yarı Başkanlık, Başkanlık şeklinde kendini gösteriyor” diye konuştu.

En demokratik bir sistemdir

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, ülkemize özgü şartlar dikkate alınarak, dünyadaki hükümet sistemlerinin uygulamasından elde edilen tecrübeler de göz önünde bulundurularak hazırlandığını belirten Milletvekili Tunç, “Halkın doğrudan sandıkta kendisini yönetecek hükümeti belirlemesi, icraatını beğenirse bir dönem daha seçebilmesi ve aynı anda Milletvekillerini de seçerek, Meclisin hükümeti denetlemesini sağlaması Cumhuriyet rejimine en uygun, en demokratik bir hükümet sistemidir” şeklinde konuştu.

“Tek Adam” eleştirilerine cevap

Anayasa değişikliği ile tüm yetkilerin Cumhurbaşkanında toplandığı yönündeki eleştirilerin hiçbir geçerliliğinin bulunmadığını belirten Milletvekili Tunç; “Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanında evet doğru. Başbakanlık olmayacak, yerine devletin başı olan Cumhurbaşkanı aynı zamanda yürütmenin de başı olacak. Bakanlarını parlamento dışından kendisi belirleyecek. Yasama yetkisi TBMM’de. TBMM bu yetkisini bizzat kullanacak, hükümetten bütçe haricinde tasarı gelmeyecek, yasama daha da güçlendirilmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri kanuna aykırı olamayacak, kanun üstünlüğü esas, Cumhurbaşkanının tüm karar ve işlemleri yargı denetimine tabi, Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı da teklifle daha da güçlendiriliyor” dedi. 

Önemli düzenlemeleri içeriyor

Milletvekili Tunç, “Bu değişiklikle artık Sıkıyönetimin kaldırılıyor, OHAL yetkisi yeniden düzenleniyor, OHAL Kanun Hükmünde Kararnamelerinin Mecliste görüşülmesi zorunluluğu getiriliyor. Silahlı Kuvvetler Devlet Denetleme Kurulunun kapsamına alınıyor. Milli güvenlik kurulunun yapısındaki değişiklikler, seçilme yaşının 18’e düşürülmesi, Milletvekili sayısının artırılması, Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemler ile yüksek askeri şura kararlarına yargı yolunun açılması, anayasamızı sivil ve demokratik bir anayasa özelliğine kavuşturacak önemli düzenlemelerdir. Bu değişikliklerle artık Türkiye’de darbeler de tarihi karışacak” dedi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535