• BIST 10710.39
 • Altın 2520.704
 • Dolar 32.1973
 • Euro 35.0038
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • Bolu 23 °C
 • Kastamonu 22 °C
 • Zonguldak 20 °C
 • Karabük 25 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Yalçınkaya, birleştirilmiş sınıfları Meclis gündemine taşıdı

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi ve Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören çocukların durumunu Meclis gündemine taşıdı.
Yalçınkaya, birleştirilmiş sınıfları Meclis gündemine taşıdı

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi ve Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya,Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, “Ülkemizde birleştirilmiş sınıf uygulamasından, bağımsız sınıf uygulamasına geçiş ne zaman gerçekleşecektir? Bakanlığınızın bu konuda yaptığı bir planlama var mıdır?” diye sordu.

Bartın’daki Köy Okulları

Köy okullarını çok önemsediğini belirten Yalçınkaya, birleştirilmiş sınıf uygulamasının 4+4+4 eğitim sisteminin özellikle ilk 4 yıllık kademesinde uygulandığını belirtti. Öğretmen ihtiyacı ve fiziki olanaksızlıklar nedeniyle bu sistemin uygulandığını söyleyen Yalçınkaya, önergesinde; Bartın’da tamamı köy okulu olan ve farklı yaş ve sınıf grubunu oluşturan şu okullardaki bilgileri paylaştı: “Bayırdüzü İlkokulu’nda 12 öğrenci 2 öğretmen ile 2 derslikte; Gerişkatırcı İlköğretim Okulu’nda 47 öğrenci 3 öğretmen ile 3 derslikte; Hıdırlar İlkokulu’nda 54 öğrenci 4 öğretmen ile 7 derslikte;  Sülek İlkokulu’nda 40 öğrenci 3 öğretmen ile 3 derslikte; Hasanefendi İlkokulu’nda 14 öğrenci 1 öğretmen ile 1 derslikte;  Kabagöz İlkokulu’nda 21 öğrenci 1 öğretmen ile 2 derslikte;  Uğurlar İlkokulu’nda 36 öğrenci 3 öğretmen ile 7 derslikte; Akağaç Yukarı İlkokulu’nda 22 öğrenci, 2 öğretmen ile 2 derslikte; Karainler İlkokulu’nda 38 öğrenci, 3 öğretmen ile 3 derslikte; Kümesler İlkokulu’nda 10 öğrenci, 1 öğretmen ile 1 derslikte; Yeşilyurt İlkokulu’nda 42 öğrenci, 3 öğretmen ile 3 derslikte; Şükürler İlkokulu’nda  28 öğrenci 2 öğretmen ile 2 derslikte ve Saraydüzü Ertuğrul Işık İlkokulu’nda 23 öğrenci 2 öğretmen ile 2 derslikte eğitim almaktadır.”

Öğrenci Öğretmen, Öğretmenler Öğrencilerini Bekliyor

Birleştirilmiş sınıflarda çocukların son derece elverişsiz fiziki şartlar altında geleceğe hazırlandığını belirten Yalçınkaya, “Öğrenci sayısı az, o nedenle çocuklar bir arada okusunlar’ gibi bir uygulama, artık günümüzün eğitim koşullarında kabul edilemez. Binlerce öğretmen atanmayı bekleyip, okuluna öğrencisine kavuşmak isterken, öğretmensiz binlerce okulda birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrenciler de öğretmenlerini bekliyor” dedi.

Neden Hala Sürüyor

Eğitim sisteminde ciddi değişimlerin yaşandığı ülkemizde uygulanan birleştirilmiş sınıf uygulamasının pedagojik ve kurumsal olarak değerlendirilmesinin önemine dikkat çeken Yalçınkaya, Bakan Yılmaz’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:“Hükümetin her yıl bütçeden en büyük payı eğitime ayırdığı ve hükümetin “en yüksek pay” diye övündüğü pay dikkate alındığında, birleştirilmiş sınıf uygulamasının hala sürdürülüyor olmasının gerekçesi nedir? Birleştirilmiş sınıf uygulamasının hayata geçirildiği okullardan mezun olan öğrencilerin, TEOG ve LYS ve YGS gibi merkezi sınavlardaki başarı durumu nasıldır? Bu konuda yaptığınız bir çalışma var mıdır? Bağımsız sınıflar ile birleştirilmiş sınıflarda okuyan öğrencilerin aynı müfredat ve kitaplardan eğitim görmesi pedegojik açıdan uygun mudur, bu durum herhangi bir eşitsizliğe yol açmakta mıdır? Bu durumun öğrenci veya öğretmene yönelik olumsuz etkisi var mıdır? Ülkemizde birleştirilmiş sınıf uygulamasından, bağımsız sınıf uygulamasına geçiş ne zaman gerçekleşecektir? Bakanlığınızın bu konuda yaptığı bir planlama var mıdır? Var ise içeriği nedir?  Birleştirilmiş sınıf uygulamasından, bağımsız sınıf uygulamasına geçildiğinde kaç yeni öğretmene ihtiyaç duyulacaktır? 4+4+4 eğitim sisteminin birleştirilmiş sınıflara öğretmen, öğrenci ve diğer durumlar açısından olumsuz katkıları var mıdır, var ise nelerdir? Var ise olumsuzluğun ortadan kaldırılması için bakanlık olarak yaptığınız veya yapacağınız çalışmalar nelerdir?”

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535