• BIST 1.531
 • Altın 410,248
 • Dolar 7,4248
 • Euro 8,9666
 • Bartın 1 °C
 • Ankara -1 °C
 • Bolu 0 °C
 • Kastamonu -1 °C
 • Zonguldak 5 °C
 • Karabük 1 °C
 • Danıştay’dan termik santral için RET!
 • Milletvekili Bankoğlu, Başkan İmamoğlu’nun davetlisi olarak İstanbul’a gitti
 • Futbolculara Tatlı Dopingi
 • Danıştay’dan termik santral için RET!
 • Milletvekili Bankoğlu, Başkan İmamoğlu’nun davetlisi olarak İstanbul’a gitti
 • Futbolculara Tatlı Dopingi

“Şimdi değilse ne zaman yanımızda olacaksınız?”

Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi Besim Coşkun, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının hakkının ödenmediğini belirterek, sağlık çalışanları için taleplerini sıraladı.
“Şimdi değilse ne zaman yanımızda olacaksınız?”

Coşkun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; "Ülke ve dünya olarak zor şartlar altında geçirdiğimiz şu süreçte öncelikle herkesten isteğimiz Salgın tedbirlerine riayet etmeleri. Dikkatsiz tedbirsiz davranışlar ne kadar devam ederse bizim normal hayatımıza dönmemiz o kadar geç olacak; Salgın dolayısıyla hastalanan vatandaşlarımız ve mesai arkadaşlarımıza geçmiş olsun Hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve yüzlerce çalışma arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet ailesi yakınları ve camiamıza sabırlar dileriz. Sağlık Bakanının dediği gibi Maske Mesafe Hijyen kurallarına dikkat edelim. Gerçi Sayın Bakan salgın başladığından itibaren biz sağlık çalışanları için devamlı hakkınız ödenmez de deyip gerçekten de şu dokuz aylık süreçte biz sağlık çalışanlarının hakkını ödememektedir.

Yapılan ödemeler Bakanın belirttiği gibi olmadı

Biz sağlık çalışanları olarak yorgunuz ve kızgınız yorgunluğumuzun sebebi iş yükümüzün yoğunluğu kızgınlığımız da aylardır hakkınız ödenmez deyip de hala ödenmemesidir.  Salgının ülkemizde ilk başladığı Mart ayında biz çalışanların talepleri olmadığı halde Sağlık Bakanı kameralar karşısına geçip sanki tüm çalışanları kapsarmış gibi ek ödemeleri n tavandan verileceğini belirtmiştir. Geçen zamana baktığımız zaman yapılan ödemelerin Bakanın belirttiği gibi olmadığını adeta kimden ne kadar fazla kesinti yapabiliriz kime nasıl daha az ödeme yaparız şeklinde biz çalışanlara yansıdığını görmekteyiz.

Bizim bakanlık ise çalıştırdığı halde emeğimizin karşılığını vermiyor

Biz sağlık çalışanları olarak hem çok çalışıyoruz hem de Sağlık Bakanın söylediği gibi hakkımız ödenmiyor. Sorunlarımıza çözüm bulunmuyor.  Tüm taleplerimiz görmezden geliniyor. Sayın Bakan sorunları görmediğiniz dile getirmediğiniz ve çözüm bulmadığınız zaman o sorunlar ortadan kalkmış ya da çözüm bulunmuş olmuyor aksine günden güne artarak dayanılmaz bir duruma geliyor. 1 Aralık’ta yayınlanan İçişleri Bakanlığı’nın ve Valiliğin yazısına istinaden tüm kurumlar hem esnek mesaide hem de  günlük  beş saat çalışmasına rağmen biz sağlıkçılar hala günlük sekiz saat çalışmaktayız. Biz hastaneler kapatılsın demiyoruz tabi ki de çalışacağız. Fakat şu süre zarfında hiç olmazsa günlük çalışma saatlerimiz de beş saat üzerinden hesaplanmış olsa da biz çalışanlara üzeri fazla mesai olarak ödense tamamı değil de hakkımızın birazını ödemiş olacaklar. Bakıyoruz ki Milli Eğitim Bakanlığı okullar kapalı olduğu halde öğretmenlerine ek ders ücretini veriyor.  Bizim bakanlık ise çalıştırdığı halde emeğimizin karşılığını vermiyor.

İvedilikle ilgilenilmesi ve çözüme kavuşturulması gereken konular var

Yine performans adı altında Aile Hekimliklerine yapılan ödemelerde Aile Sağlığı çalışanlarına aylık 850 TL ödeyeceğiz demelerine rağmen çoğu arkadaşımız neredeyse üç aylık dönemde 850 TL alabildiler. Buradan Bakanlık yetkililerine sesleniyoruz. Kameralar karşısında yapılacağı söylenen uygulama ve ödemeleri ne kadar nasıl kısarız diye değil de zaten emsalleri ile karşılaştığında en düşük maaşı alan sağlık çalışanlarını şu süreçte nasıl motive ederiz diye düşünüp ona göre hakkımızı vermeleridir. O kadar çok yanlış uygulamalar var ki hangisini söyleyelim? İlçe Entegre Acillerinde Covidli hastalara hizmet verilmesine rağmen birinci basamak sağlık kuruluşusunuz diye performans verilmiyor.  Ücrete gelince birinci basmak,  çalışmaya çalıştırmaya gelince hastanesiniz deniliyor. İl İlçe Hıfzısıhha da görevli Çevre Sağlık Teknisyenleri ADSM’de çalışan arkadaşlarımızın durumları hepsi ivedilikle ilgilenilmesi ve çözüme kavuşturulması gereken durumlardır. Buradan Sağlık Bakanına ve Karar merciinde olanlara bir kez daha sesleniyoruz. Artık biz çalışanların sesini duyun, aylardır büyük bir özveri ile çalışıyoruz ve sorunlarımız ve taleplerimize çözüm bulunacak diye sabır ediyoruz ama sabır taşı çatlamak üzere buradan bir kez daha duyuruyoruz.

Taleplerini sıraladı

Bizim isteğimiz böyle günü bile kurtaramayan tedbirler ya da uygulamalar değil bizlerin sağlık çalışanlarının isteği; kamuda en düşük maaşa sahip olan sağlık çalışanlarının maaşlarına seyyanen zam, tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıması, tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi, 3600 EK göstergenin biran önce hayata geçirilmesi, yardımcı hizmetler sınıfının genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi, vergi diliminin % 15’e sabitlenmesidir. Buradan usanmadan bıkmadan tekrar sesleniyoruz Hakkımızı vermek sizlerin elinde hiç Hakkınız Ödenmez demeden sesimize kulak verin ve biran öce hakkımızı ödeyin. Ayrıca çalışma arkadaşlarımıza da diyoruz ki hep diyorsunuz sendikalar nerede ne yapıyor diye işte Türk Sağlık Sendikası burada alanlarda hakkınızı hakkımızı arıyor. Sesiniz oluyor. Taleplerinizi dile getiriyor. Peki sizler neredesiniz niye yanımızda değilsiniz?  Mücadelemize neden destek vermiyorsunuz. Türk Sağlık Sendikası olarak çalışma arkadaşlarımıza diyoruz ki şimdi değilse ne zaman yanımızda olacaksınız. Çalışanlar olarak da yetkililere diyoruz ki şimdi değilse ne zaman sorunlarımıza taleplerimize çözüm bulacaksınız. Basın açıklamamıza katılan arkadaşlarımıza, sesimizi duyurmamıza vesile olan basın mensubu arkadaşlarımıza ve her eylemimizde bulunan emniyet mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyor burada basın açıklamamızı bitiriyoruz. Tekrar herkese teşekkür ederiz.”

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535