• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Bartın 28 °C
 • Ankara 30 °C
 • Bolu 24 °C
 • Kastamonu 27 °C
 • Zonguldak 26 °C
 • Karabük 26 °C
 • Sahil bölgesinde devam eden yatırımları değerlendirdi
 • İlk yerli sondaj gemisi "Fatih" seferinin 4.gününde Bartın’a geldi
 • “Altından rüzgar geçen bir şeyle uğraşmam”
 • Sahil bölgesinde devam eden yatırımları değerlendirdi
 • İlk yerli sondaj gemisi "Fatih" seferinin 4.gününde Bartın’a geldi
 • “Altından rüzgar geçen bir şeyle uğraşmam”

‘Hukuk mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz’

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, artan kadın cinayetlerine ilişkin sunduğu Yazılı Soru Önergesi'nde "Kadınlar, ne yazık ki, öldürülmeye devam ediyor. Olması gereken adaleti yerine getirene kadar hak, hukuk mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" dedi.
‘Hukuk mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz’

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, pandemi nedeniyle çalışmalarına uzun süre ara veren Türkiye Büyük Milet Meclisi’nin yeniden faaliyete geçmesinin ardından, ülkemizde bir türlü son bulmayan "kadın cinayetleri" ve "kadına karşı şiddet" konusunu TBMM gündemine taşıdı. Anayasa'nın 98. maddesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca T.C. Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması amacıyla Yazılı Soruları'nı yönelten CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Önerge içeriğinde, “Kadınlara yönelik şiddet, "Koronavirüs" salgını günlerinde de, ne yazık ki, artmaya devam ediyor. "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu"nun detaylı biçimde yayımladığı verilere göre 2020 yılının yalnızca Mayıs ayı içerisindeki otuz bir günlük dönemde dahi, en az 21 kadın cinayeti işlendi; 18 kadının ölümü ise "şüpheli ölüm" olarak kayıtlara geçti.” bilgisini paylaştı.

Gözaltına alındıktan sonra tutuklanmayan, serbest bırakılan kaç kişi bulunmaktadır?

Bankoğlu, büyük tartışmalarla kabul edilen ve 15 Nisan 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” sonrasında ortaya çıkan durumu Adalet Bakanı'na sordu ve şunları söyledi: "İlgili Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, gerek konvansiyonel gerekse de sosyal medyada, tahliye edilen ya da COVID-19 salgını kapsamında "izin" hükmünden yararlanan hükümlülerin yol açtığı "kadına yönelik şiddet" olaylarına dair pek çok haber yer aldı. Suç işlendiğine yönelik basına yansıyan bu haberler, sadece "kadına yönelik şiddet" konusunda değil, aslında daha pek çok suç türü bakımından geçerlilik arz etmektedir.” Milletvekili Bankoğlu, söz konusu Yazılı Soru Önergesi'nde, "Tahliye edilen hükümlü sayısını, mahkûmiyete konu suçların neler olduğunu ve COVID-19 salgınına yönelik "izin" müessesesinden yararlanan toplam hükümlü sayısının açıklığa kavuşturulmasını isterken bahse konu hükümlülerin mahkûmiyete konu suçlarının ne olduğunun" açıklanması gerektiğini de özellikle belirtti. Bankoğlu, Adalet Bakanı'na, "cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar"dan hüküm giyenlerden kaçı izinden yararlanarak cezaevinden çıkmıştır? Cezaevinden tahliye olan veya izinli sayılan hükümlülerden kaçı yeniden suç işlemiştir? Söz konusu -yeniden işlenen- suçlar nelerdir? Kadına karşı şiddet suçlarının, bu suçlar içerisindeki yeri nedir? Tahliye olduktan veya izinli sayıldıktan sonra suç işleyenlerin kaçı gözaltına alınmış, kaçı tutuklanmıştır? Gözaltına alındıktan sonra tutuklanmayan, serbest bırakılan kaç kişi bulunmaktadır?” sorularını da yöneltti.

Gerekli cezayı almıyorlar

Bankoğlu, 3 Haziran’da TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirdiği konuşmanın ardından bugüne kadar Konya’da Nargül Yıldız, Ankara’da Aleyna Çakır, İstanbul’da Ayşegül Aktürk, Hatice Çelik, Miray Yılmaz, ve Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde Eda Nur Şahin’in, erkeklerin son kurbanları olduğunu belirtirken şu açıklamalarla sözlerini noktaladı:  “Durmuyorlar ama hukuk yoluyla da durdurulmuyor, gerekli cezayı almıyorlar. Türkiye, tarihinde görülmemiş yoğunlukta bir vahşeti, her köşesinde yaşıyor. AKP’nin bu cinayetleri normalleştirmesine izin vermeyeceğiz. Meclis’teki tüm kadın milletvekillerinin istisnasız karşısında durması gereken düzenlemelerin bedelini, yurttaşlarımıza canlarıyla ödetemezsiniz. Görev dönemi süresince hiçbir eleştiriye ve karşı görüşe tahammülü olmayan bu hükümet; kadın cinayetleri, çocuk istismarı, doğa ve hayvan katliamları konusunda sonsuz bir hoşgörüyle "sözde adalet" dağıtıyor. Öldürülen tüm kadınların yaşam hakkı, bizzat bu anlayış tarafından ellerinden alınmıştır. Olması gereken adaleti yerine getirmeyerek sadece ailelerin değil; aynı zamanda kamunun da vicdanını acıtmaya devam ediyorlar. CHP olarak "hak, hukuk, adalet" derken tüm yurttaşların her konuda kendini güvende hissedeceği gelişmiş bir yönetimin olması gerektiğinden söz ediyoruz. Bizim gibi düşünenlerin can damarı olan "hak, hukuk, adalet" mücadelemizi kazanana kadar sürdüreceğiz."

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535