• BIST 93.173
 • Altın 225,806
 • Dolar 5,4398
 • Euro 6,1969
 • Bartın 1 °C
 • Ankara 1 °C
 • Bolu -3 °C
 • Kastamonu 0 °C
 • Zonguldak 3 °C
 • Karabük 2 °C
 • Projelerin Görselleri Paylaşıldı
 • AK Parti Kampı Sona Erdi
 •  “Hep halkın içinde olduk”
 • Projelerin Görselleri Paylaşıldı
 • AK Parti Kampı Sona Erdi
 •  “Hep halkın içinde olduk”

Karayolları işçilerinin talepleri Ankara’ya iletilecek

Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik ve sendika temsilcileri AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı’yı ziyaret ederek taşerona kadro konusunda karayolları işçilerinin mağdur edildiğini ifade etti.
Karayolları işçilerinin talepleri Ankara’ya iletilecek

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik ve sendika temsilcilerini ağırladı. Parti il binasında gerçekleştirilen ziyarette sendika temsilcileri, taşeron işçilerin kadroya alınması için başlatılan çalışmada karayolları işçilerinin ayrı tutulduğunu ve yaklaşık 20 bin işçinin mağdur edildiğini belirtti. Kalaycı ise karayolları işçilerinin taleplerini Ankara’ya ileteceğini söyledi.

Hüsrana uğradılar

Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik ziyarette yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Olağan Üstü Hal Kapsamında yayımlanan "696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname" ile kamu kurum ve kuruluşlarının taşeronlarının çalıştırdığı işçiler ve Devlet Memurları Kanunu uyarınca 4/B, 4/C kapsamında çalışan işçilerin, kadroya geçirilmesi memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu Kararname ile; Karayolları Genel Müdürlüğünde asıl işin bir parçası olan yol bakım ve yama hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, Tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü işleri yapan işçilerin, KİTLER deki taşeronların yanında çalışan işçilerin, Köylere hizmet götürmek için kanunla kurulmuş Köylere Hizmet Götürme Birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılmaları, Özel İdarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmamaları, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bu işçi kardeşlerimizi hüsrana uğratmıştır.

Tüm çalışanları üzdü

Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yaratılması tüm çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür. Kararname ile yapılan düzenlemenin yarattığı diğer bir endişede, taşeron işçilerin kadrolarına geçirildikleri kurumun yaptığı asıl işe göre Sosyal Güvenlik Kurumu'nda tescil edilmiş olan dosyadan kuruma bildirilmeleri yerine, kadroya geçecek her bir işçinin yaptığı işin koluna göre ayrı bir bağımsız işyeri tescil edilerek o dosyadan kuruma bildirilmesidir. Böyle bir uygulamanın gereksiz yere sendikalar arasında sürtüşmelere neden olabileceği gibi, giderek farklı uygulamaların yaratacağı huzursuzlukların çıkmasına ve bu durumun giderek çalışma barışının bozulmasına neden olacağı açıktır. Oysaki Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, böyle bir ortamın oluşmaması, aynı işyerinde asıl işin yanında birden çok yapılan yardımcı işler için ayrı bağımsız işyerinin tesciline imkan tanımamış, tüm yardımcı işlerde çalışanların ayrımsız olarak asıl iş koluna göre tescil edilen işyeri dosyasından Kuruma bildirilmesini ve sendikal örgütlenmenin de buna göre oluşmasını hükme bağlamıştır.

Haklı taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz

Taşeron yanında çalışan isçiler arasında ayrımcılık yaratan ve adil olmayan bu düzenlemelerin değiştirilerek, tüm taşeron işçilerinin, başlangıçta Hükümetimiz tarafından açıklandığı gibi kapsama alınması biz işçilerin Başta Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sayın Başbakanımız ile Hükümetimizden beklentimizdir. Bizler haklı taleplerimizin dikkate alınarak Karayolları Genel Müdürlüğümde muvazaalı olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde, KİT'lerde, Köye Hizmet Birlikleri'nde, taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarının kadrolarına geçirileceğine, Özel İdarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınacaklarına, buralarda 5 ay 29 gün çalışan İşçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yararlandırılacaklarına ve İlgili kurumların kadrolarına geçirilen işçilerin, kadrolarına geçtikleri kurumların tescilli oldukları asıl işyeri dosyası üzerinden tescillerinin yapılarak buna göre sendikal örgütlenmelerine imkan sağlanıp, çalışma barışını bozulmasını önleyeceği düzenlemenin yapılacağına inancımızı değerli basın mensuplarımızın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Sesinizi duyurmaya talibiz

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ise yaptığı açıklamada; “Tabii taşeron yasası hükümetimizin yapmış olduğu ve çalışanlar açısından çok güzel bir yasa. Ama eksikler var ise genel merkezimizin nezdinde il başkanları toplantısında bizlerde bu dosyayı aynen ilgili bakanlıklara kurumlara aktarırız. Sizin sesinizi her yerde duyurmaya talibiz. Tabii ki elimizden gelen desteği yapmamız gerekiyor. Bartın’da da 40 kişi bu taşeron yasası dışında kalıyor. O nedenle bu 40 kişinin sesini Ankara’da duyururuz inşallah” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535